- Mfr. #:
- LT1634AIS8-4.096#PBF
- Description:
- Voltage References uP Prec Shunt Volt Ref 4.096V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Category: | Voltage References |
| Product Type: | Voltage References |
| Packaging: | Tube |
| Reference Type: | Shunt Precision References |
| Package / Case: | SO-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Shutdown: | No Shutdown |
| Series: | LT1634 |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Output Voltage: | 4.096 V |
| Shunt Current - Max: | 20 mA |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Temperature Coefficient: | 10 PPM / C |
| Height: | 1.75 mm |
| Initial Accuracy: | 0.05 % |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Power Management ADI SLP
LT1634AIS8-4.096#PBF Price & Stock
Analog Devices LT1634AIS8-4.096#PBF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LT1634AIS8-4.096#PBF-ND | 465 | 84.20 | 84.20 | 46.21 | 46.21 | 46.21 | 2019-11-26T13:47:48Z |
| Mouser | 584-1634AIS8-4.096PF | 334 | 84.06 | 84.06 | 46.14 | 41.22 | 41.22 | 2019-11-25T07:23:18Z |
| Arrow Electronics | LT1634AIS8-4.096#PBF | 1,129 | 81.63 | 81.63 | 44.82 | 43.79 | 43.79 | 2019-11-26T16:09:24Z |
| Arrow Electronics | LT1634AIS8-4.096#PBF | 7 | 81.64 | 81.64 | 44.82 | 43.79 | 43.79 | 2019-11-25T07:23:18Z |
| Verical | LT1634AIS8-4.096#PBF | 7 | 81.64 | 81.64 | 44.82 | 43.79 | 43.79 | 2019-11-25T07:23:18Z |
| Verical | LT1634AIS8-4.096#PBF | 1,128 | - | 77.35 | 44.67 | 44.67 | 44.67 | 2019-11-26T17:46:04Z |
| Richardson RFPD | LT1634AIS84.096 | - | - | - | 46.77 | 44.24 | 42.63 | 2019-11-27T02:17:47Z |
| Sourceability | LT1634AIS8-4.096#PBF | 50 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 4931972 | 5 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Chip 1 Exchange | LT1634AIS8-4.096#PBF | 937 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Classic Components | LT1634AIS8-4.096#PBF | 1,078 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for LT1634AIS8-4.096#PBF due to regional differences or acquisition. LT1634AIS8-4.096#PBF may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- LT1634AIS8-4.096#PBF Analog Devices Inc. - Digikey
- Order today, ships today. LT1634AIS8-4.096#PBF – Shunt Voltage Reference IC ±0.05% 8-SOIC from Analog Devices Inc.. Pricing and Availability on millions of ...
- LT1634AIS8-4.096#PBF Analog Devices / Linear Technology ...
- LT1634AIS8-4.096#PBF Analog Devices / Linear Technology Voltage References uP Prec Shunt Volt Ref 4.096V datasheet, inventory, & pricing.
- LT1634AIS8-4.096#PBF Analog Devices | Mouser
- LT1634AIS8-4.096#PBF Analog Devices Voltage References uP Prec Shunt Volt Ref 4.096V datasheet, inventory, & pricing.
- LT1634 - Analog Devices
- LT1634AIS8-4.096#PBF. LT1634AIS8-4.096#TRPBF. 634AI4. 8-Lead ... LT1634AIS8/LT1634BIS8 (IR = 20µA). 4.09395. –0.05. 4.096. 4.09805. 0.05. V. %.
- LT1634AIS8-4.096#PBF Analog Devices Inc. - Digikey
- Order today, ships today. LT1634AIS8-4.096#PBF – Shunt Voltage Reference IC ±0.05% 8-SOIC from Analog Devices Inc.. Pricing and Availability on millions of ...
- LT1634AIS8-4.096#PBF by Analog Devices | Voltage ...
- Buy LT1634AIS8-4.096#PBF with extended same day shipping times. View datasheets, stock and pricing, or find other Voltage References.
- LT1634AIS8-4.096#PBF Datasheet Analog Devices ...
- Aug 12, 2017 — Download LT1634AIS8-4.096#PBF Datasheet PDF Analog Devices document. Micropower Precision Shunt Voltage Reference. For free ...
- LT1634AIS8-4.096#PBF - Analog Devices - Datasheet, Prices ...
- Analog Devices LT1634AIS8-4.096#PBF Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Analog Devices ...
- LT1634AIS8-4.096#PBF Analog Devices - Voltage References ...
- Find the best pricing for Analog Devices LT1634AIS8-4.096#PBF by comparing bulk discounts from 5 distributors. Octopart is the world's source for ...
- LT1634BCS8-4.096#PBF Price & Stock | DigiPart
- LT1634BCS8-4.096#PBF Price, LT1634BCS8-4.096#PBF Stock, Buy LT1634BCS8-4.096#PBF from ... LT1634AIS8-4.096#PBF LT1634BCS8-4.096#TRPBF ...