- Mfr. #:
- TPS3824-50DBVTG4
- Description:
- Supervisory Circuits Supply Voltage Supervisor
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Features: | Watchdog Timer |
| Watchdog Timers: | Watchdog |
| Type: | Voltage Monitors |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | TPS3824-50 |
| Product Type: | Supervisory Circuits |
| Product Category: | Supervisory Circuits |
| Package / Case: | SOT-23-5 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Manual Reset: | No Manual Reset |
| Chip Enable Signals: | No Chip Enable |
| Battery Backup Switching: | No Backup |
| Power Fail Detection: | No |
| Output Type: | Active-high,Active-low,Push-pull |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Threshold Voltage: | 5 V |
| Pd - Power Dissipation: | 437 mW |
| Overvoltage Threshold: | 4.64 V |
| Undervoltage Threshold: | 4.55 V |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Reset Delay Time: | 200 ms |
| Length: | 2.9 mm |
| Operating Supply Current: | 15 uA |
| Width: | 1.6 mm |
| Height: | 1.15 mm |
| Supply Voltage - Min: | 1.1 V |
| Number of Inputs Monitored: | 1 Input |
| Unit Weight: | 0.000222 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
TPS3824-50DBVTG4 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
TPS3824-50DBVTG4 Price & Stock
Texas Instruments TPS3824-50DBVTG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TPS3824-50DBVTG4-ND | - | - | - | - | 7.93 | 7.93 | 2019-11-26T13:47:48Z |
| Avnet | TPS3824-50DBVTG4 | - | - | - | - | 6.62 | 6.02 | 2019-11-27T02:12:08Z |
| LTL Group | 5477312 | 153 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Dana Microsystems | TPS3824-50DBVTG4 | 9,240 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| North Star Micro | TPS3824-50DBVTG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for TPS3824-50DBVTG4 due to regional differences or acquisition. TPS3824-50DBVTG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- TPS3824-50DBVTG4 Texas Instruments | Mouser
- TPS3824-50DBVTG4 Texas Instruments Supervisory Circuits Supply Voltage Supervisor datasheet, inventory, & pricing.
- TPS3824-50DBVT | Active-high & active-low, voltage supervisor
- Active-high & active-low, voltage supervisor (reset IC) with watchdog & manual reset. Same as: TPS3824-50DBVTG4 This part number is identical to the part ...
- TPS3824-50DBVTG4 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. TPS3824-50DBVTG4 – Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- TPS3824-50DBVTG4 IC 5.0V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 ...
- TPS3824-50DBVTG4 IC 5.0V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) ...
- TPS3824-50DBVTG4 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments TPS3824-50DBVTG4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- TPS3824-50DBVTG4 footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the TPS3824-50DBVTG4 by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- TPS3824-50DBVTG4 Texas Instruments | Circuitos integrados ...
- Haga su pedido hoy y el envío se realizará hoy, también. TPS3824-50DBVTG4 - Supervisor En contrafase de tótem canales SOT-23-5 de Texas Instruments.
- texas instruments (tps3824-33dbvr) supply voltage ... - Octopart
- TPS3824-50DBVTG4. ACTIVE. SOT-23. DBV. 5. 250 Green (RoHS & no Sb/Br). CU NIPDAU. Level-1-260C-UNLIM. TPS3825-33DBVR. ACTIVE. SOT-23. DBV.
- TPS3824-50DBVR - Component Search Engine - Free access ...
- Low Risk. Part Image, TPS3824-50DBVTG4 - Texas Instruments. Active-high & active-low, voltage supervisor (reset IC) with watchdog & manual reset 5-SOT-23.
- TPS3824-50DBVTG4 Texas Instruments | Mouser México
- TPS3824-50DBVTG4 Texas Instruments Circuitos de supervisión Supply Voltage Supervisor hoja de datos, inventario y precios.