- Mfr. #:
- 74HC4020DB,118
- Description:
- Counter ICs 14-STAGE BINARY
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Package / Case: | SSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Logic Family: | HC |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Part # Aliases: | 74HC4020DB-T |
| Length: | 6.4 mm |
| Width: | 5.4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Number of Bits: | 14 bit |
| Height: | 1.8 mm |
| Unit Weight: | 0.004586 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
74HC4020DB,118 Price & Stock
Nexperia 74HC4020DB,118 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74HC4020DB,118 | 823 | 2.87 | 2.87 | 2.73 | 2.66 | 2.66 | 2020-03-13T08:57:56Z |
| Digi-Key | 74HC4020DB,118-ND | - | - | - | - | - | 2.72 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Avnet | 74HC4020DB118 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-13T02:34:00Z |
| Avnet | 74HC4020DB,118 | - | - | - | - | - | 2.52 | 2020-03-13T02:34:00Z |
| Avnet Europe | 74HC4020DB,118 | - | - | - | - | - | 2.61 | 2020-03-13T07:37:52Z |
| Ameya360 | 74HC4020DB,118 | 2,000 | - | - | - | - | 1.78 | 2020-03-11T06:41:49Z |
| NetroFlash | 74HC4020DB,118 | 4,300 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| NAC Semi | XSFP00000142285 | 4,000 | - | - | - | - | 1.82 | 2020-03-13T17:31:54Z |
| Sourceability | 74HC4020DB,118 | 2,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 6177685 | 2,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Nexxon | 74HC4020DB,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | 74HC4020DB,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | 74HC4020DB,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC4020DB,118 due to regional differences or acquisition. 74HC4020DB,118 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC4020DB,118 Nexperia | Mouser
- 74HC4020DB,118 Nexperia Counter ICs 14-STAGE BINARY datasheet, inventory, & pricing.
- 74HC4020DB,118 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HC4020DB,118 – Counter IC Binary Counter 1 Element 14 Bit Negative Edge 16-SSOP from Nexperia USA Inc.. Pricing and ...
- 74HC4020DB - 14-stage binary ripple counter | Nexperia
- 74HC4020DB - The 74HC4020; 74HCT4020 is a 14-stage binary ripple counter with a clock input (CP), an overriding asynchronous master reset input (MR) and ...
- 74HC4020; 74HCT4020 - 14-stage binary ripple counter ...
- Reel 13" Q1/T1, Active, HC4020, 74HC4020DB,118 ( 9351 887 20118 ). Bulk Pack, Active, HC4020, 74HC4020DB,112 ( 9351 887 20112 ). 74HC4020PW
- 74HC4020DB,118 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides 74HC4020DB,118 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide 74HC4020DB ...
- 74HC4020DB,118 Electronic Distributor | Nexperia | Ariat ...
- 74HC4020DB,118 are New and Original in Stock, Find 74HC4020DB,118 electronics components stock, Datasheet, Inventory and Price at Ariat-Tech.com ...
- 74HC4020DB,118 - Infinity-Electronic.hk
- Nimewo Pati: 74HC4020DB,118. Manifakti / Brand: Nexperia. Pwodwi deskripsyon. IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SSOP. Datasheets: RoHs Status.
- 74HC4020DB,118 | Nexperia 74HC4020DB,118 Stock ki ...
- 74HC4020DB,118 | Nexperia 74HC4020DB,118 | 243310 inite stock ki disponib nan Infinity-Electronic.hk. Achte 74HC4020DB,118 soti nan pi gwo ak pi rapid k ...
- 74HC4020DB,118 Nexperia | Mouser Guatemala
- 74HC4020DB,118 Nexperia Circuitos cerrados para contadores 14-STAGE BINARY hoja de datos, inventario y precios.
- 74HC4020DB,118 rafeindadreifingaraðili | Nexperia | Ariat ...
- 74HC4020DB,118 eru nýir og frumlegir á lager, Finndu 74HC4020DB,118 rafeindabúnaðarbirgðir, gagnablað, birgða og verð á Ariat-Tech.com á netinu, ...