- Mfr. #:
- 74HC4060DB,112
- Description:
- Counter ICs 14-STG RC BINARY
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Product Type: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Factory Pack Quantity: | 78 |
| Part # Aliases: | 74HC4060DB |
| Logic Family: | 74HC |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004586 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
74HC4060DB,112 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
74HC4060DB,112 Price & Stock
Nexperia 74HC4060DB,112 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74HC4060DB,112 | 1,872 | 0.614 | 0.614 | 0.585 | 0.571 | 0.571 | 2020-03-18T08:51:12Z |
| Digi-Key | 74HC4060DB,112-ND | - | - | - | - | - | 0.628 | 2020-03-17T13:02:28Z |
| Avnet | 74HC4060DB112 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-18T03:19:08Z |
| Avnet | 74HC4060DB,112 | - | - | - | - | - | 0.544 | 2020-03-18T03:19:08Z |
| Avnet Europe | 74HC4060DB,112 | 1,092 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T07:45:59Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0001046 | 858 | - | - | - | 0.520 | 0.520 | 2020-03-17T14:41:47Z |
| LTL Group | 6177701 | 2,964 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Classic Components | 74HC4060DB,112 | 1,081 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| GreenTree Electronics | 74HC4060DB112 | 1,092 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| North Star Micro | 74HC4060DB,112 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC4060DB,112 due to regional differences or acquisition. 74HC4060DB,112 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC4060DB,112 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HC4060DB,112 – Counter IC Element Bit from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on millions of electronic components from ...
- 74HC4060DB - 14-stage binary ripple counter with oscillator ...
- 74HC4060DB - The 74HC4060; 74HCT4060 is a 14-stage ripple-carry counter/divider and oscillator with three oscillator terminals (RS, RTC and CTC), ten ...
- 74HC4060DB,112 Nexperia | Mouser Israel
- 74HC4060DB,112 Nexperia Counter ICs 14-STG RC BINARY datasheet, inventory & pricing.
- 74HC4060DB.112 NEXPERIA - IC: digital | divider,counter ...
- NEXPERIA 74HC4060DB.112 | IC: digital; divider,counter; Series: HC; SMD; SSOP16; Package: tube - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- 74HC4060DB.112 NEXPERIA - IC: digital | divider,counter; Series ...
- NEXPERIA 74HC4060DB.112 | IC: digital; divider,counter; Series: HC; SMD; SSOP16; Package: tube - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- 74HC4060DB,112-NEX Rochester Electronics, LLC ... - Bulgaria
- Order today, ships today. 74HC4060DB,112-NEX – Counter IC Element Bit from Rochester Electronics, LLC. Pricing and Availability on millions of electronic ...
- 74HC4060DB,112 - Nexperia - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Nexperia 74HC4060DB,112 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Nexperia 74HC4060DB,112.
- 74HC4060DB,112 Nexperia Usa | Logic - Counters, Dividers ...
- 74HC4060DB,112. Counter IC Binary Counter 1 Element 14 Bit Negative Edge 16-SSOP. Stock Status:204731. Minimum:1. Seller: Utsource. Inquiry. Series:.
- (10PCS) 74HC4060DB,112 IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SSOP ...
- (10PCS) 74HC4060DB,112 IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SSOP 74HC4060DB HC4060 74HC4060: Amazon.co.uk: Business, Industry & Science.
- 3X 74HC4060DB.112 IC Digital Divider, Counter Series HC SMD ...
- Free delivery and returns on all eligible orders. Shop 3X 74HC4060DB.112 IC Digital Divider, Counter Series HC SMD SSOP16 NEXPERIA.