- Mfr. #:
- 74HC6323AD,112
- Description:
- Counter ICs PROG RIPPLE COUNTER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SO-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | Nexperia |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Part # Aliases: | 74HC6323AD |
| Logic Family: | 74HC |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Unit Weight: | 0.017870 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 7.8 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 74HC6323AD,112 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
74HC6323AD,112 Price & Stock
Nexperia 74HC6323AD,112 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-3330-ND | 623 | 9.09 | 8.16 | 6.36 | 4.15 | 3.68 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Rochester Electronics | 74HC6323AD,112 | 2,752 | 4.51 | 4.51 | 4.04 | 3.65 | 3.65 | 2020-01-18T09:55:40Z |
| Mouser | 771-HC6323AD112 | 1,616 | 9.09 | 7.74 | 5.95 | 4.15 | 3.54 | 2020-01-10T22:05:43Z |
| Chip One Stop Japan | C1S537100159755 | 1,540 | - | - | - | 2.85 | 2.85 | 2020-01-18T11:20:36Z |
| Arrow Electronics | 74HC6323AD,112 | 1,400 | - | - | - | - | 3.59 | 2020-01-17T15:57:28Z |
| Arrow Electronics | 74HC6323AD,112 | 395 | 8.17 | 7.12 | 5.63 | 3.89 | 3.50 | 2020-01-10T22:05:43Z |
| Verical | 74HC6323AD,112 | 395 | - | - | 8.17 | 8.17 | 8.17 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Avnet | 74HC6323AD112 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-18T02:45:17Z |
| Avnet | 74HC6323AD,112 | - | - | - | - | 3.73 | 3.46 | 2020-01-18T02:45:17Z |
| Avnet Europe | 74HC6323AD,112 | 1,500 | 7.13 | 6.06 | 4.99 | 4.99 | 4.99 | 2020-01-18T08:19:49Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0001092 | 988 | - | - | - | 6.06 | 6.06 | 2020-01-17T20:21:58Z |
| LTL Group | 5954005 | 1,700 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Classic Components | 74HC6323AD,112 | 1,232 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| GreenTree Electronics | 74HC6323AD112 | 1,288 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC6323AD,112 due to regional differences or acquisition. 74HC6323AD,112 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC6323AD,112 Nexperia | Mouser
- 74HC6323AD,112 Nexperia Counter ICs PROG RIPPLE COUNTER datasheet, inventory, & pricing.
- 74HC6323AD,112 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HC6323AD,112 – Counter IC Binary Counter 1 Element 2 Bit Negative Edge 8-SO from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability ...
- 74HC6323AD - Programmable ripple counter with oscillator; 3 ...
- 74HC6323AD - The 74HC6323A; 74HCT6323A is an oscillator designed for quartz crystal combined with a programmable 3-state counter, a 3-state output ...
- 74HC6323AD,112 by Nexperia | Counter Shift Registers ...
- Buy 74HC6323AD,112 with extended same day shipping times. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- 74HC6323AD,112 in Tube by Nexperia | A/HC/T | Future ...
- Buy Nexperia 74HC6323AD,112 in Tube. 74HC Series 6 V 3-State Programmable Ripple Counter with Oscillator-SOIC-8 from Future Electronics.
- 74HC6323AD,112 by Nexperia Counters & Shift Registers ...
- Buy Nexperia 74HC6323AD,112 in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters & Shift ...
- 74HC6323AD.112 NEXPERIA - IC: digital | 3-state ... - tme.eu
- NEXPERIA 74HC6323AD.112 | IC: digital; 3-state,programmable timer; Series: HC; SMD; SO8 - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- 74HC6323AD, 112, Counter/Divider Single 3-Bit Binary UP 8 ...
- 74HC6323AD, 112, Counter/Divider Single 3-Bit Binary UP 8-Pin SO Bulk (25 Items): Amazon.com: Industrial & Scientific.
- Counter ICS PROG Ripple Counter - Pack of ... - Amazon.com
- Buy Counter ICS PROG Ripple Counter - Pack of 100 (74HC6323AD, 112): Communication Integrated Circuits - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY possible on ...
- 74HC6323AD,112 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides 74HC6323AD,112 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide 74HC6323AD ...