- Mfr. #:
- 74LV4060D,112
- Description:
- Counter ICs 14ST BIN COUNTER/DIV
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | Nexperia |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Part # Aliases: | 74LV4060D |
| Logic Family: | 74LV |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Operating Supply Voltage: | 1 V to 3.6 V |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 6 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for 74LV4060D,112 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
74LV4060D,112 Price & Stock
Nexperia 74LV4060D,112 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74LV4060D,112 | 400 | 2.13 | 2.13 | 2.06 | 1.99 | 1.99 | 2020-05-06T08:47:54Z |
| Mouser | 771-LV4060D112 | 1,083 | 6.10 | 5.02 | 3.24 | 2.59 | 2.11 | 2020-05-04T16:29:54Z |
| Digi-Key | 1727-2864-ND | - | 6.10 | 5.34 | 4.09 | 2.59 | 2.19 | 2020-05-05T13:07:05Z |
| Avnet | 74LV4060D,112 | - | - | - | - | - | - | 2020-05-02T01:42:31Z |
| Avnet Europe | 74LV4060D,112 | - | - | - | 3.52 | 2.64 | 2.64 | 2020-05-06T07:58:11Z |
| Ameya360 | 74LV4060D,112 | - | - | - | 2.63 | 2.63 | 2.63 | 2020-04-23T03:15:09Z |
| LTL Group | 5954823 | 1,100 | - | - | - | - | - | 2020-05-06T03:35:15Z |
| Classic Components | 74LV4060D,112 | 1,040 | - | - | - | - | - | 2020-05-05T19:05:07Z |
| North Star Micro | 74LV4060D,112 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74LV4060D,112 due to regional differences or acquisition. 74LV4060D,112 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74LV4060D,112 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74LV4060D,112 – Counter IC Binary Counter 1 Element 14 Bit Negative Edge 16-SO from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability ...
- 74LV4060D,112 Nexperia | Mouser
- 74LV4060D,112 Nexperia Counter ICs 14ST BIN COUNTER/DIV datasheet, inventory, & pricing.
- 74LV4060 14-stage binary ripple counter with ... - Nexperia
- Mar 17, 2016 — 74LV4060D. -40 °C to +125 °C. SO16 plastic small outline package; 16 leads; body width. 3.9 mm. SOT109-1. 74LV4060DB. -40 °C to +125 °C.
- 74LV4060D - 14-stage binary ripple counter with oscillator ...
- 74LV4060D - The 74LV4060 is a low-voltage Si-gate CMOS device and is pin and function compatible with the 74HC4060; 74HCT4060. ... 74LV4060D,112
- 74LV4060D,112 in Tube by Nexperia | LV | Future Electronics
- Buy Nexperia 74LV4060D,112 in Tube. 74LV Series 3.3 V CMOS 14-Stage Binary Ripple Counter - SOIC-16 from Future Electronics.
- 74LV4060D,112 - Nexperia - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Nexperia 74LV4060D,112 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Nexperia 74LV4060D,112.
- 74LV4060D.112 NEXPERIA - IC: digital | 14bit,binary counter ...
- NEXPERIA 74LV4060D.112 | IC: digital; 14bit,binary counter; Series: LV; SMD; SO16; 1÷5.5VDC - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- 5PCS 74LV4060D,112 IC COUNTER 14STAGE BINARY ...
- 74LV4060D,112. Trigger Type: Negative Edge, Logic Type: Binary Counter. Voltage - Supply: 1 V ~ 5.5 V, Direction: Up. Operating Temperature: -40°C ~ 125°C ...
- Nexperia 74LV4060D,112 Logic IC - Counter Binary counter ...
- Type, 74LV4060D,112. Enclosure, SO 16. Manufacturer, Nexperia. Manuf. Code, NEX. Logic type, Binary counter. Series, 74LV. Sampling rate, 90 MHz.