- Mfr. #:
- AD5116BCPZ5-500R7
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 64pos SGL CH NVM Push Button
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Digital Interface: | Push Button |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Package / Case: | LFCSP-8 |
| Development Kit: | EVAL-AD5116EBZ |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Series: | AD5116 |
| Tolerance: | 8 % |
| Operating Supply Current: | 750 nA |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Taps per POT: | 64 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5.5 V |
| Resistance: | 5 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Supply Voltage - Min: | 2.3 V |
| Width: | 2 mm |
| Length: | 2 mm |
| Height: | 0.55 mm |
| Unit Weight: | 0.000511 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
- AD511x Digital Potentiometers
- Analog Devices AD511x Digital Potentiometers provide a nonvolatile solution for 128-/64-/32-position adjustment applications, offering guaranteed low resistor tolerance errors of ±8% and up to ±6 mA current density in the A, B, and W pins. The low resistor tolerance, low nominal temperature coefficient, and high bandwidth simplify open-loop applications, as well as tolerance matching applications.Learn More
- AD5116 64-Position Digital Potentiometers
- Analog Devices AD5116 Digital Potentiometers offer a nonvolatile, digital potentiometer solution for 64-position adjustment applications. The AD5116 Digital Potentiometers have a guaranteed low-resistor tolerance error rate of ±8% and a ±6mA current density in the A, B, and W pins. With its low-resistor tolerance, low-nominal temperature coefficient of 35ppm/°C, and high 4MHz bandwidth, the AD5116 64-Position Digital Potentiometers simplify open-loop applications and tolerance-matching applications.
- Digital to Analog Converters ADI SLP
AD5116BCPZ5-500R7 Price & Stock
Analog Devices AD5116BCPZ5-500R7 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | AD5116BCPZ5-500R7CT-ND | 356 | 17.11 | 15.33 | 12.33 | 11.57 | 11.57 | 2019-11-13T05:14:11Z |
| Digi-Key | AD5116BCPZ5-500R7DKR-ND | 356 | 17.11 | 15.33 | 12.33 | 11.57 | 11.57 | 2019-11-13T05:14:11Z |
| Digi-Key | AD5116BCPZ5-500R7TR-ND | - | - | - | - | 8.15 | 7.87 | 2019-11-13T05:14:11Z |
| Rochester Electronics | AD5116BCPZ5-500R7 | 17,515 | 7.53 | 7.53 | 6.76 | 6.12 | 6.12 | 2019-11-23T09:58:42Z |
| Chip One Stop Japan | C1S103100783489 | 78 | 5.20 | 5.20 | 5.20 | 5.20 | 5.20 | 2019-11-24T11:19:16Z |
| Arrow Electronics | AD5116BCPZ5-500R7 | 470 | 12.24 | 11.24 | 9.34 | 8.46 | 8.46 | 2019-11-21T21:17:53Z |
| Verical | AD5116BCPZ5-500R7 | 470 | - | 11.24 | 9.34 | 8.46 | 8.46 | 2019-11-21T21:17:53Z |
| element14 APAC | 2070693 | - | 15.09 | 13.52 | 10.87 | 10.21 | 10.21 | 2019-11-23T02:25:28Z |
| element14 APAC | 2070693RL | - | - | 13.52 | 10.87 | 10.21 | 10.21 | 2019-11-23T02:25:28Z |
| Richardson RFPD | AD5116BCPZ5-5R7 | - | - | - | - | 6.12 | 6.12 | 2019-11-23T14:46:02Z |
| Farnell | 2070693 | - | 11.38 | 11.38 | 9.30 | 6.85 | 6.45 | 2019-11-23T03:07:31Z |
| Farnell | 2070693RL | - | - | 11.38 | 9.30 | 6.85 | 6.45 | 2019-11-23T03:07:31Z |
| Newark | 75T6026 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-23T03:57:33Z |
| RS Components | 8099332 | 70 | - | 13.77 | 12.34 | 11.08 | 11.08 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| RS Components | 8099332P | 70 | - | - | 12.34 | 11.08 | 11.08 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| RS Components | 1603361 | - | - | - | - | 7.06 | 7.06 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| LTL Group | 6789415 | 688 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Dana Microsystems | AD5116BCPZ5-500R7 | 1,978 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | AD5116BCPZ5-500R7 | 1,016 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| North Star Micro | AD5116BCPZ5-500R7 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | AD5116BCPZ5-500R7 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | AD5116BCPZ5-500R7 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AD5116BCPZ5-500R7 due to regional differences or acquisition. AD5116BCPZ5-500R7 may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- AD5116BCPZ5-500R7 Analog Devices | Mouser
- AD5116BCPZ5-500R7 Analog Devices Digital Potentiometer ICs 64tap,Single Chan DigiPOT,NVMPush Button datasheet, inventory, & pricing.
- AD5116BCPZ5-500R7 Analog Devices Inc. | Integrated ...
- Order today, ships today. AD5116BCPZ5-500R7 – Digital Potentiometer 5k Ohm Circuit 64 Taps Pushbutton Interface 8-LFCSP-UD (2x2) from Analog Devices ...
- AD5116BCPZ5-500R7 by Analog Devices | Digital ...
- Analog Devices AD5116BCPZ5-500R7 Digital Potentiometer. Digital Potentiometer 5kOhm 64POS Non-Volatile 8-Pin LFCSP EP T/R Video Transcript ...
- Data Sheet Rev. B - Analog Devices
- AD5116BCPZ5-RL7. 5. 64. −40°C to +125°C. 8-Lead LFCSP_UD. CP-8-10. 7G. AD5116BCPZ5-500R7. 5. 64. −40°C to +125°C. 8-Lead LFCSP_UD. CP-8-10.
- AD5116BCPZ5-500R7 datasheet - Single Channel, 64 ...
- AD5116BCPZ5-500R7 Single Channel, 64-Position, Push-Button, ±8% Resistor Tolerance, Nonvolatile Digital Potentiometer The AD5116 provides a ...
- AD5116BCPZ5-500R7 - Analog Devices - Datasheet, Prices ...
- Analog Devices AD5116BCPZ5-500R7 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Analog Devices ...
- AD5116BCPZ5-500R7 | AD5116BCPZ5-500R7, Digital ...
- Buy AD5116BCPZ5-500R7, Digital Potentiometer 5kΩ 64-Position Linear Push Button 8-Pin LFCSP UD AD5116BCPZ5-500R7 or other Digital Potentiometers ...
- AD5116BCPZ5-500R7 Analog Devices | AD5116BCPZ5 ...
- 809-9332P, Analog Devices, AD5116BCPZ5-500R7, Digital Potentiometer 5kΩ 64-Position Linear Push Button ...
- Analog Devices AD5116BCPZ5-500R7 Data acquisition IC - Digital ...
- Type, AD5116BCPZ5-500R7. Mounting type, Surface-mount. No. of clips, 64. Max. operating temperature, +125 °C. Operating temperature (min.) -40 °C.
- AD5116BCPZ5-500R7 - Analog Devices - Non Volatile Digital ...
- Buy AD5116BCPZ5-500R7 - Analog Devices - Non Volatile Digital Potentiometer, 5 kohm, Single, Pushbutton, Linear, ± 8%, 2.3 V. element14 offers special ...