- Mfr. #:
- AD7858LARS-REEL
- Description:
- Analog to Digital Converters - ADC 3-5V SGL Supply 200kSPS 8-Ch 12-Bit
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Sample and Hold: | Yes |
|---|---|
| Package / Case: | SSOP-24 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Architecture: | SAR |
| Type: | S/H ADC |
| Packaging: | Reel |
| Input Type: | Pseudo-Differential/Single-Ended |
| RoHS: | N |
| Reference Type: | External, Internal |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Series: | AD7858 |
| Length: | 8.2 mm |
| Number of ADC Inputs: | 8 Input, 4 Input |
| Number of Channels: | 8 Channel |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 71 dB |
| Width: | 5.3 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Pd - Power Dissipation: | 33 mW |
| Interface Type: | 3-Wire, I2C, SPI |
| Input Voltage: | 3 V/5 V |
| Power Consumption: | 25 mW |
| Sampling Rate: | 200 kS/s |
| Factory Pack Quantity: | 1500 |
| Resolution: | 12 bit |
| Height: | 1.75 mm |
| Number of Converters: | 1 Converter |
| Unit Weight: | 0.059966 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Gain Error: | +/- 4 LSB |
| DNL - Differential Nonlinearity: | +/- 1 LSB |
| INL - Integral Nonlinearity: | +/- 1 LSB |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
AD7858LARS-REEL is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
AD7858LARS-REEL Price & Stock
Analog Devices AD7858LARS-REEL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Richardson RFPD | AD7858LARS-REEL | - | - | - | - | - | - | 2019-11-23T14:46:02Z |
| LTL Group | 6794445 | 1,854 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Chip Components | AD7858LARS-REEL | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-11-20T03:56:14Z |
| Bison Technologies | AD7858LARS-REEL-295130-AD | 679 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Nexxon | AD7858LARS-REEL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | AD7858LARS-REEL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | AD7858LARS-REEL | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | AD7858LARS-REEL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AD7858LARS-REEL due to regional differences or acquisition. AD7858LARS-REEL may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- AD7858LARS-REEL Analog Devices | Mouser
- AD7858LARS-REEL Analog Devices Analog to Digital Converters - ADC 3-5V SGL Supply 200kSPS 8-Ch 12-Bit datasheet, inventory, & pricing.
- AD7858LARS-REEL Analog Devices Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. AD7858LARS-REEL – 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 24-SSOP from Analog Devices Inc.. Pricing and Availability ...
- AD7858LARS-REEL by Q-ICKEY | AD7858LARS-REEL Stock at ...
- AD7858LARS-REEL is New Original Stock at Q-ICKEY.View AD7858LARS-REEL Price & PDF Datasheet. RFQ AD7858LARS-REEL Online.Q-ICKEY largest ...
- AD7858LARS-REEL Analog Devices - Analog to Digital Converters ...
- Find the best pricing for Analog Devices AD7858LARS-REEL by comparing bulk discounts from 5 distributors. Octopart is the world's source for ...
- buy AD7858LARS-REEL | AD7858LARS-REEL Datasheet ...
- Part Number: AD7858LARS-REEL. Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) (IC ADC 12BIT 8CH SRL 24-SSOP). Manufacturer: Analog Devices ...
- AD7858LARS-REEL - Analog Devices - Datasheet, Prices ...
- Analog Devices AD7858LARS-REEL Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Analog Devices ...
- AD7858LARS-REEL Datasheet - Analog Devices - Datasheets
- ... AIN5 14 AIN6 15 AIN7 16 AIN8 17 *CAL 18 DVDD 19 DGND 20 DOUT 21 DIN 22 CLKIN 23 SCLK 24 *SYNC. Normal View. AD7858LARS-REEL 1. Footprint.
- AD7858LAR-REEL Datasheet pdf - 3 V to 5 V Single Supply ...
- AD7858LAR-REEL datasheet, AD7858LAR-REEL pdf, AD7858LAR-REEL data sheet, datasheet, data sheet, pdf, Analog Devices, 3 V to 5 V Single Supply, 200 ...
- AD7858LARS-REEL Analog Devices | Mouser Costa Rica
- AD7858LARS-REEL Analog Devices Conversores analógicos a digitales - ADC 3-5V SGL Supply 200kSPS 8-Ch 12-Bit hoja de datos, inventario y precios.
- AD7858LARS-REEL | ADI (Analog Devices, Inc ...
- AD7858LARS-REEL | ADI (Analog Devices, Inc.) AD7858LARS-REEL | 3074 inite stock ki disponib nan Infinity-Electronic.hk. Achte AD7858LARS-REEL soti ...