- Mfr. #:
- AD9221AR-REEL
- Description:
- Analog to Digital Converters - ADC 12Bit 1.25 MSPS Monolithic
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Sample and Hold: | Yes |
|---|---|
| Package / Case: | SOIC-28 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Type: | S/H ADC |
| Packaging: | Reel |
| Architecture: | Pipeline |
| Interface Type: | Parallel |
| RoHS: | N |
| Reference Type: | External, Internal |
| Input Type: | Differential/Single-Ended |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Series: | AD9221 |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 70.2 dB |
| Pd - Power Dissipation: | 70 mW |
| Width: | 7.6 mm |
| Power Consumption: | 59 mW |
| Input Voltage: | 5 Vp-p |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Height: | 2.35 mm |
| Length: | 18.1 mm |
| Resolution: | 12 bit |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Sampling Rate: | 1.5 MS/s |
| Number of ADC Inputs: | 1 Input |
| Number of Converters: | 1 Converter |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.078125 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Gain Error: | +/- 1.5 %FSR |
| INL - Integral Nonlinearity: | +/- 1.25 LSB |
| DNL - Differential Nonlinearity: | +/- 0.75 LSB |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
AD9221AR-REEL is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
AD9221AR-REEL Price & Stock
Analog Devices AD9221AR-REEL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Richardson RFPD | AD9221AR-REEL | - | - | - | - | - | - | 2019-11-22T02:47:26Z |
| LTL Group | 6797749 | 718 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| North Star Micro | AD9221AR-REEL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AD9221AR-REEL due to regional differences or acquisition. AD9221AR-REEL may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- AD9221AR-REEL Analog Devices | Mouser
- AD9221AR-REEL Analog Devices Analog to Digital Converters - ADC 12Bit 1.25 MSPS Monolithic datasheet, inventory, & pricing.
- AD9221AR-REEL Analog Devices Inc. | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. AD9221AR-REEL – 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 28-SOIC from Analog Devices Inc.. Pricing and Availability ...
- AD9221AR-REEL - Analog Devices - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Analog Devices AD9221AR-REEL Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Analog Devices ...
- buy AD9221AR-REEL | AD9221AR-REEL Datasheet | Heisener.com
- Part Number: AD9221AR-REEL. Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) (IC ADC 12BIT 1.5MSPS 28-SOIC). Manufacturer: Analog Devices Inc..
- AD9221AR-REEL by Q-ICKEY - Q-ICKey-Qualified Electronic ...
- AD9221AR-REEL is New Original Stock at Q-ICKEY.View AD9221AR-REEL Price & PDF Datasheet. RFQ AD9221AR-REEL Online.Q-ICKEY largest inventory ...
- AD9221 Datasheet and Product Info | Analog Devices
- AD9221AR Obsolete; AD9221AR-REEL Obsolete; AD9221ARS Obsolete; AD9221ARS-REEL Obsolete; AD9221ARSZ Production; AD9221ARSZ-REEL ...
- AD9221AR-REEL datasheet, Pinout ,application circuits Complete ...
- AD9221AR-REEL datasheet,AD9221AR-REEL Pinout Pin out,AD9221AR-REEL application circuits can be download from datasheetdir.
- AD9221AR-REEL Analog Devices Inc. | מעגלים משולבים (IC) | DigiKey
- הזמינו היום, משלוח היום. AD9221AR-REEL – 12 ממיר אנלוגי-לדיגיטלי ביטים 1 כניסה 1 מוצנר 28-SOIC מבית Analog Devices Inc.. מחירים וזמינות של מיליוני רכיבים אלקטרוניים ...
- AD9221AR-REEL | ADI (Analog Devices, Inc.) AD9221AR-REEL ...
- AD9221AR-REEL | ADI (Analog Devices, Inc.) AD9221AR-REEL | Ma a 6146 Stock alipo pa Infinity-Electronic.hk. Gulani AD9221AR-REEL kuchokera ...
- AD9221 Analog Devices Inc. | Data Acquisition - Analog to ...
- AD9221AR-REEL Datasheet, AD9221AR-REEL - Analog Devices Inc. AD9221AR-REELTR-ND. This part is RoHS non-compliant. AD9221AR-REEL · Analog ...