- Mfr. #:
- ADM660ARZ-REEL
- Description:
- Switching Voltage Regulators CHARGE PUMPED INVERTER I.C.
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Category: | Switching Voltage Regulators |
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Shutdown: | No Shutdown |
| Topology: | Inverting |
| Function: | Inverting |
| Type: | Charge Pump |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices / Linear Technology |
| Series: | ADM660 |
| Length: | 5 mm |
| Operating Supply Current: | 4.5 mA |
| Width: | 4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Switching Frequency: | 120 kHz |
| Output Current: | 100 mA |
| Height: | 1.5 mm |
| Input Voltage: | 1.5 V to 7 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Voltage: | - 1.5 V to - 7 V, 5 V to 14 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Power Management ADI SLP
ADM660ARZ-REEL Price & Stock
Analog Devices ADM660ARZ-REEL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | ADM660ARZ-REELCT-ND | 4,634 | 42.72 | 38.37 | 31.43 | 22.57 | 22.57 | 2019-11-21T13:52:18Z |
| Digi-Key | ADM660ARZ-REELDKR-ND | 4,634 | 42.72 | 38.37 | 31.43 | 22.57 | 22.57 | 2019-11-21T13:52:18Z |
| Digi-Key | ADM660ARZ-REELTR-ND | 2,500 | - | - | - | - | 21.91 | 2019-11-21T13:52:18Z |
| Rochester Electronics | ADM660ARZ-REEL | 10,144 | 25.35 | 25.35 | 22.61 | 20.58 | 20.58 | 2019-11-22T09:56:22Z |
| Mouser | 584-ADM660ARZ-R | 2,181 | 39.44 | 35.21 | 28.87 | 23.47 | 23.47 | 2019-11-21T05:53:51Z |
| Arrow Electronics | ADM660ARZ-REEL | 1,497 | 37.01 | 33.44 | 27.14 | 19.95 | 19.95 | 2019-11-21T05:53:51Z |
| Verical | ADM660ARZ-REEL | 1,497 | - | 33.44 | 27.14 | 19.95 | 19.95 | 2019-11-21T05:53:51Z |
| OMO Electronics | 42367 | 2,000 | - | - | 8.92 | 7.30 | 7.30 | 2019-11-21T10:43:58Z |
| LTL Group | 6803062 | 1,323 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Quest | ADM660ARZ-REEL | 14 | 46.95 | 23.47 | 23.47 | 23.47 | 23.47 | 2019-11-21T11:16:49Z |
| Classic Components | ADM660ARZ-REEL | 8 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | ADM660ARZ-REEL | 4,881 | - | - | - | - | - | 2019-11-14T23:53:16Z |
| TransparentC | ADM660ARZ-REEL | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | ADM660ARZ-REEL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | ADM660ARZ-REEL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for ADM660ARZ-REEL due to regional differences or acquisition. ADM660ARZ-REEL may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- ADM660ARZ-REEL Analog Devices Inc. | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. ADM660ARZ-REEL – Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 100mA 8-SOIC (0.154", ...
- ADM660ARZ-REEL Analog Devices | Mouser
- ADM660ARZ-REEL Analog Devices Switching Voltage Regulators CHARGE PUMPED INVERTER I.C. datasheet, inventory, & pricing.
- ADM660ARZ-REEL by Analog Devices | Charge Pump ...
- Buy ADM660ARZ-REEL with extended same day shipping times. View datasheets, stock and pricing, or find other Charge Pump.
- Data Sheet Rev. C - Analog Devices
- ADM660ARZ. −40°C to +85°C. 8-Lead Standard Small Outline Package [SOIC_N]. R-8. ADM660ARZ-REEL. −40°C to +85°C. 8-Lead Standard Small Outline ...
- Search results for: ADM660ARZ-REEL Analog Devices Inc. Newest ...
- Analog Devices Inc. ADM660ARZ-REEL Switching Voltage Regulators are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for ...
- ADM660ARZ-REEL Original supply, US $ 0.92-1.12 , [ADI ...
- ADM660ARZ-REEL Selling Leads, Price: 0.92-1.12 USD, MFG:Analog Devices - ADI Category:Memory,Summary:ADM660ARZ-REEL, charge-pump voltage ...
- ADM660ARZ Datasheet Analog Devices, Download PDF
- Mar 29, 2018 — Download ADM660ARZ Datasheet PDF Analog Devices document. CMOS ... ADM660ARZ ADM660ARZ-REEL ADM660ARZ-REEL7 ...
- ADM660ARZ-REEL Analog Devices | Mouser Turkey
- ADM660ARZ-REEL Analog Devices Switching Voltage Regulators CHARGE PUMPED INVERTER I.C. datasheet, inventory & pricing.
- ADM660ARZ-REEL, bomba de carga INV ... - Amazon.com
- Amazon.com: ADM660ARZ-REEL, bomba de carga INV/STPUP -1,5 V a -7 V/5 V a 14 V 100 mA 8 Pin SOIC N T/R (5 artículos): Industrial & Scientific.
- ADM660 Price & Stock | DigiPart
- Inquiry. ADM660ARZ-REEL, Analog Devices Inc. IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC. PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators. In-Stock ...