- Mfr. #:
- ADS850Y/2K
- Description:
- Analog to Digital Converters - ADC 14-Bit 10 MSPS SE/Diff Input
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TQFP-48 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Architecture: | Pipeline |
| Interface Type: | Parallel |
| Features: | Low Power |
| Reference Type: | External, Internal |
| Input Type: | Differential/Single-Ended |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| Series: | ADS850 |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| SFDR - Spurious Free Dynamic Range: | 85 dB |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 76 dB |
| SINAD - Signal to Noise and Distortion Ratio: | 75 dB |
| Length: | 7 mm |
| Width: | 7 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Digital Supply Voltage: | 4.7 V to 5.3 V |
| Analog Supply Voltage: | 4.7 V to 5.3 V |
| Pd - Power Dissipation: | 275 mW |
| Power Consumption: | 250 mW |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Resolution: | 14 bit |
| ENOB - Effective Number of Bits: | 12.2 Bit |
| Sampling Rate: | 10 MS/s |
| Height: | 1 mm |
| Number of Converters: | 1 Converter |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.004847 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| INL - Integral Nonlinearity: | +/- 5 LSB |
| DNL - Differential Nonlinearity: | +/- 1 LSB |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of ADS850Y/2K at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
ADS850Y/2K Price & Stock
Texas Instruments ADS850Y/2K pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | ADS850Y/2K-ND | - | - | - | - | - | 172.02 | 2019-11-21T13:52:18Z |
| Verical | ADS850Y/2K | 2,000 | - | - | - | - | 205.67 | 2019-11-21T17:50:31Z |
| Avnet | ADS850Y/2K | - | - | - | - | - | 191.87 | 2019-11-21T02:03:27Z |
| Avnet Europe | ADS850Y/2K | - | - | - | - | - | 234.38 | 2019-11-22T11:15:22Z |
| LTL Group | 3738400 | 129 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| North Star Micro | ADS850Y/2K | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | ADS850Y/2K | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for ADS850Y/2K due to regional differences or acquisition. ADS850Y/2K may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- ADS850Y/2K | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the ADS850Y/2K from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com. ... Package qty | Carrier, 2,000 | LARGE T&R Custom reel may be available.
- ADS850Y/2K Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey
- Order today, ships today. ADS850Y/2K – 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-TQFP (7x7) from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- ADS850Y/2K Texas Instruments | Mouser
- ADS850Y/2K Texas Instruments Analog to Digital Converters - ADC 14-Bit 10 MSPS SE/Diff Input datasheet, inventory, & pricing.
- ADS850Y/2K - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments ADS850Y/2K Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- ADS850Y/2K footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the ADS850Y/2K by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...
- ADS850Y/2K - Data Acquisition - Analog to Digital Converters ...
- UTSOURCE provides ADS850Y/2K with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ADS850Y/2K ...
- Texas Instruments ADS850Y/2K Price | Datasheet | Stock ...
- Find Texas Instruments ADS850Y/2K at Allchips, View Texas Instruments ADS850Y/2K authentic & warrantied electronic components Pricing, Datasheet, Stock.
- ADS850Y/250 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Unit Price: Digi-Reel®. Tape & Reel (TR) : ADS850Y/2K-ND; Minimum Quantity: 2.000 Non-Stock; Quantity Available: 4.000 - Factory Stock; Unit Price: 18,42022 ...
- TI ADS850Y/250 - DtSheet
- ADS850 ADS 850 SBAS154C – OCTOBER 2000 – REVISED OCTOBER 2002 ... QUANTITY ADS850Y/250 ADS850Y/2K Tape and Reel, 250 Tape and Reel, ...
- ADS850Y/2K datasheet,datasheets manu Page:1==14-Bit ...
- ADS850Y/2K datasheet,Page:1, ADS850 ADS 8 50 SBAS154C – OCTOBER 2000 – REVISED OCTOBER 2002 14-Bit, 10MSPS Self-Calibrating ...