- Mfr. #:
- CD40103BNSRG4
- Description:
- Counter ICs CMOS 8-St Preset 8B Binary Synch
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Counting Sequence: | Down |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD40103B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Number of Bits: | 1 bit |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
CD40103BNSRG4 is available at OMO Electronic.We can offer CD40103BNSRG4 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
CD40103BNSRG4 Price & Stock
Texas Instruments CD40103BNSRG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CD40103BNSRG4-ND | - | - | - | - | - | 4.01 | 2020-05-09T13:13:02Z |
| Avnet | CD40103BNSRG4 | - | - | - | - | - | 4.07 | 2020-05-08T11:40:01Z |
| LTL Group | 4709558 | 122 | - | - | - | - | - | 2020-05-09T01:18:00Z |
| Nexxon | CD40103BNSRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | CD40103BNSRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | CD40103BNSRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD40103BNSRG4 due to regional differences or acquisition. CD40103BNSRG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD40103BNSRG4 Texas Instruments | Mouser
- CD40103BNSRG4 Texas Instruments Counter ICs CMOS 8-St Preset 8B Binary Synch datasheet, inventory, & pricing.
- CD40103BNSRG4 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD40103BNSRG4 – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD40103BNSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- CMOS 8-Stage Presettable 8-Bit Binary Synchronous Down Counter. Same as: CD40103BNSRG4 This part number is identical to the part number listed above.
- CD40103BNSRG4 Datasheet pdf - CMOS 8-Stage Presettable 8-Bit ...
- CD40103BNSRG4 datasheet, CD40103BNSRG4 pdf, CD40103BNSRG4 data sheet, datasheet, data sheet, pdf, Texas Instruments, CMOS 8-Stage Presettable ...
- CD40103BNSRG4 by Q-ICKEY | CD40103BNSRG4 Stock at | www ...
- View CD40103BNSRG4 Price & PDF Datasheet. RFQ CD40103BNSRG4 Online.Q-ICKEY largest inventory of electronic components — over 1000 of the world's ...
- CD40103BNSRG4 by Distributor - OEMsTrade
- CD40103BNSRG4. D#: CD40103BNSRG4-ND. Texas Instruments. IC SYNC DOWN COUNTR 8STG 16SO. Temporarily Out of Stock. 2000 $0.5670. Buy Now ...
- CD40103BNSRG4 Texas Instruments | SemiKart India
- CD40103BNSRG4 From Texas Instruments -Counter ICs-Counter ICs CMOS 8-St Preset 8B Binary Synch inventory, *inclusive of Indian Custom Duty+18.0% ...
- CD40103BNSRG4 pdf下载,Texas Instruments厂商,datasheet ...
- 21ic电子元件大全查询网提供CD40103BNSRG4 pdf下载,数据手册,集成电路数据,datasheet下载支持。
- CD40103BNSRG4 datasheet & applicatoin notes - Datasheet Archive
- CD40103BNSRG4, CD40103BNSRG4 ECAD Model. Texas Instruments, CMOS 8-Stage Presettable 8-Bit Binary Synchronous Down Counter 16-SO -55 to 125 ...