- Mfr. #:
- CD40161BNSR
- Description:
- Counter ICs Sync 4-Bit Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD40161B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Unit Weight: | 0.000988 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
CD40161BNSR is available at OMO Electronic.We can offer CD40161BNSR for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
CD40161BNSR Price & Stock
Texas Instruments CD40161BNSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD40161BNSR | 7,850 | 1.13 | 1.13 | 1.06 | 0.990 | 0.990 | 2020-03-26T08:56:08Z |
| Texas Instruments | CD40161BNSR | 6,769 | 2.33 | 2.33 | 1.98 | 0.849 | 0.849 | 2020-03-26T02:03:14Z |
| Verical | CD40161BNSR | 4,000 | - | - | - | - | 1.41 | 2020-03-26T17:53:41Z |
| Digi-Key | 296-14091-1-ND | - | 3.61 | 3.08 | 2.30 | 1.40 | 1.40 | 2020-03-26T12:52:47Z |
| Digi-Key | 296-14091-6-ND | - | 3.61 | 3.08 | 2.30 | 1.40 | 1.40 | 2020-03-26T12:52:47Z |
| Digi-Key | 296-14091-2-ND | - | - | - | - | - | 1.11 | 2020-03-26T12:52:47Z |
| Mouser | 595-CD40161BNSR | - | 3.61 | 2.96 | 1.81 | 1.40 | 1.11 | 2020-03-25T21:13:01Z |
| Avnet | CD40161BNSR | - | - | - | - | - | 1.21 | 2020-03-26T02:32:05Z |
| Avnet Europe | CD40161BNSR | - | - | - | - | - | 1.86 | 2020-03-26T07:20:25Z |
| NetroFlash | CD40161BNSR | 1,990 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T21:11:10Z |
| LTL Group | 4709743 | 142 | - | - | - | - | - | 2020-03-26T00:39:03Z |
| Hamilton Americas | CD40161BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-15T23:06:47Z |
| Sierra IC | CD40161BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | CD40161BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD40161BNSR due to regional differences or acquisition. CD40161BNSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD40161BNSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Features for the CD40161B. Internal look-ahead for fast counting; Carry output for cascading; Synchronously programmable; Clear asynchronous input ...
- CD40161BNSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD40161BNSR – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD40161BNSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) - Digikey
- Order today, ships today. CD40161BNSR – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD40161BNSR Texas Instruments | Mouser
- CD40161BNSR Texas Instruments Counter ICs Sync 4-Bit Binary datasheet, inventory, & pricing.
- CD40161BNSR by Texas Instruments Counters & Shift Registers ...
- Buy Texas Instruments CD40161BNSR in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- CD40161BNSR Texas Instruments - Counters - Distributors, Price ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD40161BNSR by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for CD40161BNSR ...
- CD40161BNSR datasheet - ti CD40161B, CMOS Synchronous ...
- CD40161BNSR ti CD40161B, CMOS Synchronous Programmable 4-Bit Binary Counter With Asynchronous Clear . Data sheet acquired from Harris ...
- CD40161BNSR from Texas Instruments
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-14091-1-ND, 1950, $0.51, Buy. Texas Instruments, CD40161BNSR, 6669, $0.33, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- CD40161BNSR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD40161BNSR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD40161BNSR Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS Synchronous Programmable 4-Bit Counters, CD40161BNSR datasheet, CD40161BNSR circuit, CD40161BNSR data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, ...