- Mfr. #:
- CD4017BM96
- Description:
- Counter ICs CMOS Decade Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Counter Type: | Decade |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4017B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Number of Bits: | 10 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
parts# CD4017BM96 is available at OMO Electronic, see description of CD4017BM96 as below .
use the request quote form to request CD4017BM96 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for CD4017BM96 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
CD4017BM96 Price & Stock
Texas Instruments CD4017BM96 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-25940-1-ND | 376 | 3.19 | 2.71 | 2.02 | 1.23 | 1.23 | 2019-12-22T13:56:25Z |
| Digi-Key | 296-25940-6-ND | 376 | 3.19 | 2.71 | 2.02 | 1.23 | 1.23 | 2019-12-22T13:56:25Z |
| Digi-Key | 296-25940-2-ND | - | - | - | - | - | 1.02 | 2019-12-22T13:56:25Z |
| Texas Instruments | CD4017BM96 | 164,201 | 2.18 | 1.95 | 1.48 | 0.701 | 0.701 | 2019-12-23T02:03:17Z |
| Arrow Electronics | CD4017BM96 | 110 | 2.79 | 2.40 | 1.57 | 1.57 | 1.57 | 2019-12-22T16:08:18Z |
| Verical | CD4017BM96 | 110 | - | - | 1.56 | 1.56 | 1.56 | 2019-12-22T17:47:32Z |
| element14 APAC | 3119743 | - | 3.68 | 3.17 | 2.37 | 1.44 | 1.44 | 2019-12-21T02:43:57Z |
| element14 APAC | 2132036 | - | 3.64 | 3.01 | 1.84 | 1.43 | 1.14 | 2019-12-21T02:43:57Z |
| element14 APAC | 2854476 | - | - | 3.21 | 2.40 | 1.46 | 1.46 | 2019-12-21T02:43:57Z |
| Avnet | CD4017BM96 | - | - | - | - | - | 0.995 | 2019-12-21T03:35:55Z |
| Mouser | 595-CD4017BM96 | - | 3.04 | 2.52 | 1.53 | 1.18 | 0.942 | 2019-12-20T00:43:23Z |
| Farnell | 2854476 | - | - | 3.26 | 1.75 | 1.16 | 1.03 | 2019-12-19T02:54:45Z |
| Farnell | 3119743 | - | - | 3.26 | 1.75 | 1.16 | 1.11 | 2019-12-19T02:54:45Z |
| Farnell | 3119743RL | - | - | 3.26 | 1.75 | 1.16 | 1.11 | 2019-12-19T02:54:45Z |
| Farnell | 2854476RL | - | - | - | - | 1.16 | 1.03 | 2019-12-19T02:54:45Z |
| Newark | 33AH3791 | - | 3.27 | 2.70 | 1.65 | 1.28 | 1.28 | 2019-12-20T00:43:23Z |
| Avnet Europe | CD4017BM96 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-22T07:36:27Z |
| LCSC | C11349 | 4,967 | 1.90 | 1.41 | 1.23 | 1.17 | 1.17 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Hermes Engineering | CD4017BM96 | 1,685 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T08:53:07Z |
| Sourceability | CD4017BM96 | 12,500 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| LTL Group | 4709796 | 2,500 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Classic Components | CD4017BM96 | 127 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| GreenTree Electronics | CD4017BM96 | 5,200 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Chip 1 Exchange | CD4017BM96 | 3,151 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Abacus Technologies | CD4017BM96 | 15,246 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | CD4017BM96 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD4017BM96 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4017BM96 due to regional differences or acquisition. CD4017BM96 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4017BM96 | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- CD4017B and CD4022B are 5-stage and 4-stage Johnson counters having 10 and 8 decoded outputs, respectively. Inputs include a CLOCK, a RESET, and a ...
- CD4017BM96 Texas Instruments | Mouser
- CD4017BM96 Texas Instruments Counter ICs CMOS Decade Counter datasheet, inventory, & pricing.
- CD4017BM96 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4017BM96 – Counter IC Counter, Decade Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4017BM96 by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy CD4017BM96 with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- CD4017BM96 by Texas Instruments Counters & Shift ... - Avnet
- Buy Texas Instruments CD4017BM96 in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- CD4017BM96 - TEXAS INSTRUMENTS - Counter / Divider ...
- Buy TEXAS INSTRUMENTS CD4017BM96 online at Newark. Buy your CD4017BM96 from an authorized TEXAS INSTRUMENTS distributor.
- Texas Instruments CD4017BM96|4000 Series - LCSC.COM
- Texas Instruments Texas Instruments CD4017BM96 JP¥27.91 LCSC electronic components online Logic ICs 4000 Series leaded datasheet+inventory and ...
- CD4017BM96 Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD4017BM96 by comparing bulk discounts from 8 distributors. Octopart is the world's source for CD4017BM96 ...
- CD4017BM96 Texas Instruments | Ciiva
- CD4017BM96. Volume Production. TEXAS INSTRUMENTS CD4017BM96 DECADE COUNTER/DIVIDER, CMOS, SOIC16 - Element14. IC 10-OUT DECADE ...
- CD4017BM96 Datasheet, Inventory, & Price | TrustedParts.com
- CD4017BM96 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for CD4017BM96.