- Mfr. #:
- CD40193BPW
- Description:
- Counter ICs CMOS Presettable Bin Up/Down Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD40193B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 4.4 mm |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Height: | 1.15 mm |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for CD40193BPW depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
CD40193BPW Price & Stock
Texas Instruments CD40193BPW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD40193BPW | 2,340 | 1.19 | 1.19 | 1.12 | 1.05 | 1.05 | 2020-02-29T09:57:11Z |
| Digi-Key | 296-32871-5-ND | - | - | - | - | - | 1.36 | 2020-03-01T13:58:12Z |
| Avnet | CD40193BPW | - | - | - | - | - | 1.25 | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Avnet Europe | CD40193BPW | - | - | - | 2.32 | 1.60 | 1.60 | 2020-03-02T07:43:45Z |
| LTL Group | 4709832 | 126 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| Sierra IC | CD40193BPW | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | CD40193BPW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD40193BPW due to regional differences or acquisition. CD40193BPW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD40193BPW Texas Instruments | Mouser
- CD40193BPW Texas Instruments Counter ICs CMOS Presettable Bin Up/Down Counter datasheet, inventory, & pricing.
- CD40193BPW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD40193BPW – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD40193BPW datasheet - ti CD40193B, CMOS Presettable ...
- CD40193BPW ti CD40193B, CMOS Presettable Binary Up/down Counter (Dual Clock With Reset) Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS106B ...
- myTI account; myTI login; personal TI account | TI.com
- Notice. This is a proprietary system of Texas Instruments Incorporated (TI) or its licensors. This system is for the use of authorized users only. Individuals using ...
- CD40193BPW - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD40193BPW Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD40193BPW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS PRESETTABLE UP/DOWN COUNTERS(DUAL CLOCK WITH RESET), CD40193BPW datasheet, CD40193BPW circuit, CD40193BPW data sheet : TI, ...
- CD40193BPW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOs Presettable Up/Down counters, CD40193BPW datasheet, CD40193BPW circuit, CD40193BPW data sheet : TI1, alldatasheet, datasheet, datesheet ...
- CD40193BPW Datasheet(PDF) - Texas Instruments, CMOS ...
- CMOS Pressettable Up/Down Counters, CD40193BPW datasheet, CD40193BPW circuit, CD40193BPW data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, Datasheet ...
- CD40193BPW - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides CD40193BPW with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide CD40193BPW ...