- Mfr. #:
- CD4024BMT
- Description:
- Counter ICs CMOS 7-St Ripple- Carry Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4024B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.004564 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
CD4024BMT is available at OMO Electronic.We can offer CD4024BMT for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
CD4024BMT Price & Stock
Texas Instruments CD4024BMT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD4024BMT | 2,500 | 2.41 | 2.41 | 2.33 | 2.33 | 2.33 | 2020-02-05T10:05:08Z |
| Digi-Key | CD4024BMT-ND | - | - | - | - | - | 3.09 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Avnet | CD4024BMT | - | - | - | - | - | 2.56 | 2020-02-05T04:00:44Z |
| Avnet Europe | CD4024BMT | - | 4.09 | 3.68 | 2.82 | 2.82 | 2.82 | 2020-02-05T08:27:04Z |
| Hamilton Americas | CD4024BMT | 16,554 | - | - | - | - | - | 2020-02-03T19:53:16Z |
| LTL Group | 4709911 | 120 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Dana Microsystems | CD4024BMT | 2,157 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Nexxon | CD4024BMT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | CD4024BMT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD4024BMT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | CD4024BMT | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4024BMT due to regional differences or acquisition. CD4024BMT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4024BMT Texas Instruments | Mouser
- CD4024BMT Texas Instruments Counter ICs CMOS 7-St Ripple- Carry Binary datasheet, inventory, & pricing.
- CD4024BMT Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey
- Order today, ships today. CD4024BMT – Counter IC Binary Counter 1 Element 7 Bit Negative Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4024BMT Texas Instruments | Mouser India
- CD4024BMT Texas Instruments Counter ICs CMOS 7-St Ripple- Carry Binary datasheet, inventory & pricing.
- CD4024BMT IC COUNTER/DIVIDER BINRY 14-SOIC Texas ...
- CD4024BMT IC COUNTER/DIVIDER BINRY 14-SOIC Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search for ...
- CD4024BMT footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, 3D Models, pinout & datasheet for the CD4024BMT by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, ...
- CD4024BMT footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CD4024BMT by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...
- CD4024BMT Datasheet(PDF) - Texas Instruments - Alldatasheet.com
- CMOS Ripple-Carry Binary Counter / Dividers, CD4024BMT datasheet, CD4024BMT circuit, CD4024BMT data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, Datasheet ...
- CD4024BMT by Texas Instruments Counters & Shift Registers ...
- Buy Texas Instruments CD4024BMT in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- Texas Instruments CD4024BMT: Symbol, Footprint, 3D STEP Model ...
- Texas Instruments. Status: Active. CD4024BMT. CMOS 7-Stage Ripple-Carry Binary Counter/Divider 14-SOIC -55 to 125 ...
- CD4024BMT Folha de dados (PDF) - Texas Instruments
- CMOS RIPPLE-CARRY BINARY COUNTER DIVIDERS, CD4024BMT datasheet, CD4024BMT circuit, CD4024BMT data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, ...