- Mfr. #:
- CD4024BPW
- Description:
- Counter ICs CMOS 7-St Ripple- Carry Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4024B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.002018 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD4024BPW at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD4024BPW Price & Stock
Texas Instruments CD4024BPW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-49578-ND | 2,236 | 3.84 | 3.29 | 2.45 | 1.49 | 1.27 | 2019-11-25T13:43:53Z |
| Rochester Electronics | CD4024BPW | 3,690 | 1.41 | 1.41 | 1.25 | 1.17 | 1.17 | 2019-11-26T10:00:28Z |
| Texas Instruments | CD4024BPW | 1,080 | 3.13 | 2.74 | 2.11 | 1.02 | 1.02 | 2019-11-26T02:03:20Z |
| element14 APAC | 1753395 | 321 | 4.20 | 3.47 | 2.12 | 1.64 | 1.31 | 2019-11-26T02:17:23Z |
| Verical | CD4024BPW | 1,080 | - | - | - | - | 1.18 | 2019-11-25T17:48:49Z |
| Mouser | 595-CD4024BPW | - | 3.84 | 3.17 | 1.93 | 1.49 | 1.19 | 2019-11-23T06:25:33Z |
| Avnet | CD4024BPW | - | - | - | - | - | 1.20 | 2019-11-26T02:45:22Z |
| Farnell | 1753395 | 1,058 | - | 3.70 | 1.84 | 1.18 | 1.08 | 2019-11-26T02:55:36Z |
| Avnet Europe | CD4024BPW | 1,060 | 2.30 | 2.07 | 1.73 | 1.73 | 1.73 | 2019-11-26T07:53:11Z |
| LTL Group | 4709914 | 159 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Abacus Technologies | CD4024BPW | 5,467 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Sierra IC | CD4024BPW | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | CD4024BPW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4024BPW due to regional differences or acquisition. CD4024BPW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4024BPW Texas Instruments | Mouser
- CD4024BPW Texas Instruments Counter ICs CMOS 7-St Ripple- Carry Binary datasheet, inventory, & pricing.
- CD4024BPW | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4024BPW from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD4024BPW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4024BPW – Counter IC Binary Counter 1 Element 7 Bit Negative Edge 14-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD4024BPW Texas Instruments | Integrated Circuits ... - Digikey
- Order today, ships today. CD4024BPW – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4024BPW - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD4024BPW Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- Rochester Electronics (en-US) : Part CD4024BPW
- CD4024BPW. Qty In Stock: 4,770. Manufacturer: Texas Instruments. Category: Counters. Description: CD4024B CMOS 7-Stage Ripple-Carry Binary Counter/ ...
- CD4024BPW datasheet - ti CD4024B, CMOS 7-Stage Ripple ...
- CD4024BPW ti CD4024B, CMOS 7-Stage Ripple-carry Binary Counter/divider Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS030C Revised July 2003.
- CD4024BPW IC COUNTER/DIVIDER BINRY 14TSSOP Texas ...
- CD4024BPW IC COUNTER/DIVIDER BINRY 14TSSOP Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search ...
- CD4024BPW from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-12760-2-ND, 0, $0.49, Buy. Texas Instruments, CD4024BPW, 1080, $0.32, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- CD4024BPW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS Ripple-Carry Binary Counter / Dividers, CD4024BPW datasheet, CD4024BPW circuit, CD4024BPW data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, Datasheet ...