- Mfr. #:
- CD4024BPWR
- Description:
- Counter ICs 7-Bit Ripple-Carry
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4024B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Output Voltage: | 3.0 V to 18 V |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.002018 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Input Voltage: | - 0.5 V to + 0.5 V |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. CD4024BPWR is now available at OMO. Request a quote of CD4024BPWR please use the request quote or email us a RFQ.
CD4024BPWR Price & Stock
Texas Instruments CD4024BPWR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-12760-1-ND | 3,825 | 0.583 | 0.499 | 0.373 | 0.226 | 0.226 | 2020-03-01T13:58:12Z |
| Digi-Key | 296-12760-6-ND | 3,825 | 0.583 | 0.499 | 0.373 | 0.226 | 0.226 | 2020-03-01T13:58:12Z |
| Digi-Key | 296-12760-2-ND | 2,000 | - | - | - | - | 0.174 | 2020-03-01T13:58:12Z |
| Rochester Electronics | CD4024BPWR | 37,321 | 0.181 | 0.181 | 0.167 | 0.167 | 0.167 | 2020-02-29T09:57:11Z |
| Texas Instruments | CD4024BPWR | 6,170 | 0.375 | 0.375 | 0.319 | 0.125 | 0.125 | 2020-03-02T02:03:38Z |
| Mouser | 595-CD4024BPWR | 2,131 | 0.570 | 0.465 | 0.285 | 0.221 | 0.174 | 2020-02-28T22:21:34Z |
| Verical | CD4024BPWR | 10,000 | - | - | - | - | 0.174 | 2020-03-01T18:03:00Z |
| Avnet | CD4024BPWR | - | - | - | - | - | 0.183 | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Avnet Europe | CD4024BPWR | - | - | - | - | - | 0.234 | 2020-03-02T07:43:45Z |
| OMO Electronics | 90426 | 8,941 | - | - | - | 0.215 | 0.182 | 2020-02-28T15:25:07Z |
| LTL Group | 4709915 | 2,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| Dana Microsystems | CD4024BPWR | 8,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Sierra IC | CD4024BPWR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | CD4024BPWR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4024BPWR due to regional differences or acquisition. CD4024BPWR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4024BPWR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4024BPWR – Counter IC Binary Counter 1 Element 7 Bit Negative Edge 14-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD4024BPWR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4024BPWR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD4024BPWR Texas Instruments | Mouser
- CD4024BPWR Texas Instruments Counter ICs 7-Bit Ripple-Carry datasheet, inventory, & pricing.
- CD4024BPWR by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy CD4024BPWR with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- CD4024BPWR - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD4024BPWR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD4024BPWR datasheet - ti CD4024B, CMOS 7-Stage ...
- CD4024BPWR ti CD4024B, CMOS 7-Stage Ripple-carry Binary Counter/divider Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS030C Revised July 2003.
- CD4024BPWR 데이터시트(PDF) - Texas Instruments, CMOS ...
- CMOS Ripple-Carry Binary Counter/Drivers, CD4024BPWR datasheet, CD4024BPWR circuit, CD4024BPWR data sheet : TI1, alldatasheet, datasheet, ...
- CD4024BPWR Logic IC - Counter Binary counter 4000B ...
- Type, CD4024BPWR. Mounting type, Surface-mount. Sampling rate, 24 MHz. No. of elements, 1. Max. operating temperature, +125 °C. Operating temperature ...
- CD4024BPWR by Texas Instruments Counters & Shift ... - Avnet
- Buy Texas Instruments CD4024BPWR in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- CD4024BPWR IC 7BIT BINARY COUNTER 14 TSSOP ...
- Cheap Integrated Circuits, Buy Quality Electronic Components & Supplies Directly from China Suppliers:CD4024BPWR IC 7BIT BINARY COUNTER 14 TSSOP ...