- Mfr. #:
- CD74HC190PW
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic Pre Sync BCD Dec Up/Dwn
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | HC |
| Counter Type: | Decade |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC190 |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
CD74HC190PW is available at OMO Electronic.We can offer CD74HC190PW for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
CD74HC190PW Price & Stock
Texas Instruments CD74HC190PW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33040-5-ND | 299 | 10.49 | 9.37 | 7.31 | 4.76 | 4.22 | 2020-04-09T13:09:43Z |
| Rochester Electronics | CD74HC190PW | 4,897 | 4.30 | 4.30 | 4.09 | 3.94 | 3.94 | 2020-04-09T08:51:52Z |
| Texas Instruments | CD74HC190PW | 1,130 | 7.82 | 7.82 | 6.06 | 3.17 | 3.17 | 2020-04-10T02:03:06Z |
| Mouser | 595-CD74HC190PW | 806 | 10.42 | 8.95 | 6.83 | 4.77 | 4.07 | 2020-04-09T17:19:11Z |
| Verical | CD74HC190PW | 1,890 | - | - | - | - | 4.26 | 2020-04-09T17:44:40Z |
| Avnet | CD74HC190PW | - | - | - | - | 4.69 | 4.26 | 2020-04-09T01:04:43Z |
| Avnet Europe | CD74HC190PW | 450 | - | - | 8.20 | 5.65 | 5.65 | 2020-04-09T07:31:47Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0050235 | 360 | - | - | - | 6.20 | 6.20 | 2020-04-08T20:20:11Z |
| LTL Group | 4711864 | 90 | - | - | - | - | - | 2020-04-08T04:55:06Z |
| ChipNet | CD74HC190PW | 468 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T16:48:43Z |
| Classic Components | CD74HC190PW | 416 | - | - | - | - | - | 2020-04-07T17:12:57Z |
| Nexxon | CD74HC190PW | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | CD74HC190PW | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | CD74HC190PW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC190PW due to regional differences or acquisition. CD74HC190PW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC190PW | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HC190PW from TI - View pricing, inventory & datasheet | TI.com.
- CD74HC190PW Texas Instruments | Mouser
- CD74HC190PW Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic Pre Sync BCD Dec Up/Dwn datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC190PW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC190PW – Counter IC Counter, Decade Element Bit Positive Edge 16-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HC190PW - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD74HC190PW Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC190PW footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CD74HC190PW by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- CD74HC190PW Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- 5 days ago — Download the CD74HC190PW datasheet from Texas Instruments. High Speed CMOS Logic Presettable Synchronous BCD Decade Up/Down ...
- CD74HC190PW IC BCD UP/DWN COUNTR PREST 16SSO Texas ...
- CD74HC190PW IC BCD UP/DWN COUNTR PREST 16SSO Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) ...
- CD74HC190PW Texas Instruments | Mouser Deutschland
- CD74HC190PW Texas Instruments Zähler-ICs Hi-Sp CMOS Logic Pre Sync BCD Dec Up/Dwn Datenblatt, Bestand und Preis.
- CD74HC190PW Texas Instruments | Mouser España
- CD74HC190PW Texas Instruments CIs para contadores Hi-Sp CMOS Logic Pre Sync BCD Dec Up/Dwn hoja de datos, inventario y precios.