- Mfr. #:
- CD74HC193M
- Description:
- Counter ICs High Speed CMOS Logic
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC193 |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. CD74HC193M is now available at OMO. Request a quote of CD74HC193M please use the request quote or email us a RFQ.
CD74HC193M Price & Stock
Texas Instruments CD74HC193M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33043-5-ND | 1,000 | 5.99 | 5.34 | 4.17 | 2.72 | 2.41 | 2020-03-04T13:54:24Z |
| Rochester Electronics | CD74HC193M | 16,844 | 2.44 | 2.44 | 2.30 | 2.23 | 2.23 | 2020-03-04T09:51:34Z |
| Texas Instruments | CD74HC193M | 2,965 | 4.46 | 4.46 | 3.83 | 1.81 | 1.81 | 2020-03-04T02:03:16Z |
| Mouser | 595-CD74HC193M | 472 | 5.99 | 5.07 | 3.89 | 2.72 | 2.40 | 2020-03-03T00:15:16Z |
| element14 APAC | 3119773 | 833 | 6.30 | 5.34 | 4.11 | 2.86 | 2.86 | 2020-03-04T02:13:34Z |
| element14 APAC | 1753488 | - | 5.98 | 5.06 | 3.90 | 2.71 | 2.71 | 2020-03-04T02:13:34Z |
| Verical | CD74HC193M | 6,000 | - | - | - | 5.87 | 5.27 | 2020-03-04T18:05:50Z |
| Avnet | CD74HC193M | - | - | - | - | 5.82 | 5.22 | 2020-03-04T03:47:28Z |
| Farnell | 3119773 | 833 | 5.60 | 5.60 | 3.88 | 2.62 | 2.43 | 2020-03-04T02:50:14Z |
| Farnell | 1753488 | 13 | 4.72 | 4.72 | 4.72 | 4.72 | 4.72 | 2020-03-04T02:50:14Z |
| Avnet Europe | CD74HC193M | 371 | - | - | 4.44 | 3.30 | 3.30 | 2020-03-04T08:31:06Z |
| LTL Group | 4711886 | 2,353 | - | - | - | - | - | 2020-03-04T05:52:29Z |
| TME | CD74HC193M | 386 | 5.51 | 4.40 | 3.93 | 3.24 | 3.24 | 2020-03-04T15:32:40Z |
| Dana Microsystems | CD74HC193M | 1,607 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Abacus Technologies | CD74HC193M | 1,540 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| North Star Micro | CD74HC193M | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD74HC193M | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC193M due to regional differences or acquisition. CD74HC193M may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC193M | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Features for the CD74HC193. Synchronous Counting and Asynchronous Loading; Two Outputs for N-Bit Cascading; Look-Ahead Carry for High-Speed ...
- CD54/74HC192, CD54/74HC193, CD54/74HCT193 datasheet
- 16 Ld TSSOP. CD74HC192PWR. -55 to 125. 16 Ld TSSOP. CD74HC192PWT. -55 to 125. 16 Ld TSSOP. CD74HC193E. -55 to 125. 16 Ld PDIP. CD74HC193M.
- CD74HC193M Texas Instruments | Mouser
- CD74HC193M Texas Instruments Counter ICs High Speed CMOS Logic datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC193M Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC193M – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD74HC193M datasheet - Specifications: Counter Type: BCD ...
- CD74HC193M Specifications: Counter Type: BCD/Decade Counter ; Counter Category: Synchronous ; Counter Direction: Bidirectional ; Supply Voltage: 4.5 ...
- CD74HC193M96 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC193M96 – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HC193M Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- 5 days ago — Download the CD74HC193M datasheet from Texas Instruments. Counter Single 4-Bit Sync Binary UP/Down 16-Pin SOIC Tube.
- CD74HC193M Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High-Speed CMOS Logic Presettable Synchronous 4-Bit Up/Down Counters, CD74HC193M datasheet, CD74HC193M circuit, CD74HC193M data sheet : TI, ...
- CD74HC193M Logic IC - Counter Binary counter 74HC ...
- Type, CD74HC193M. Mounting type, Surface-mount. Sampling rate, 29 MHz. No. of elements, 1. Max. operating temperature, +125 °C. Operating temperature ...
- CD74HC193M - Texas Instruments - Binary Synchronous Up / Down ...
- Buy CD74HC193M - Texas Instruments - Binary Synchronous Up / Down Counter, HC Family, 29 MHz, 2 V to 6 V, SOIC-16. Farnell offers fast quotes, same day ...