- Mfr. #:
- CD74HC4024PW
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS 7-Stage Binary Ripple
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC4024 |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Number of Bits: | 7 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.002018 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. CD74HC4024PW is now available at OMO. Request a quote of CD74HC4024PW please use the request quote or email us a RFQ.
CD74HC4024PW Price & Stock
Texas Instruments CD74HC4024PW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33084-5-ND | 1,515 | 4.25 | 3.73 | 2.86 | 1.81 | 1.52 | 2020-01-05T13:46:59Z |
| Rochester Electronics | CD74HC4024PW | 630 | 1.81 | 1.81 | 1.60 | 1.46 | 1.46 | 2020-01-04T09:59:39Z |
| Texas Instruments | CD74HC4024PW | 1,165 | 4.04 | 3.55 | 2.79 | 1.25 | 1.25 | 2020-01-05T02:03:06Z |
| Mouser | 595-CD74HC4024PW | 1,805 | 4.25 | 3.50 | 2.26 | 1.81 | 1.47 | 2019-12-17T10:50:45Z |
| Verical | CD74HC4024PW | 6,480 | - | - | - | - | 1.51 | 2020-01-05T17:57:32Z |
| Avnet | CD74HC4024PW | - | - | - | - | - | 1.50 | 2020-01-04T03:43:12Z |
| Farnell | 1741428 | 1,587 | 3.56 | 3.56 | 2.08 | 1.50 | 1.35 | 2020-01-04T02:50:29Z |
| Avnet Europe | CD74HC4024PW | - | - | - | 2.91 | 2.01 | 2.01 | 2020-01-05T08:06:16Z |
| RS Components | 8096270 | 435 | - | - | 3.21 | 3.12 | 3.09 | 2020-01-05T18:30:04Z |
| RS Components | 1456222 | - | - | - | 3.36 | 3.36 | 3.36 | 2020-01-05T18:30:04Z |
| LTL Group | 4712202 | 1,080 | - | - | - | - | - | 2020-01-02T00:37:02Z |
| Classic Components | CD74HC4024PW | 139 | - | - | - | - | - | 2020-01-03T22:37:29Z |
| Abacus Technologies | CD74HC4024PW | 30 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| TransparentC | CD74HC4024PW | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | CD74HC4024PW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD74HC4024PW | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC4024PW due to regional differences or acquisition. CD74HC4024PW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC4024PW | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HC4024PW from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD54HC4024, CD74HC4024, CD54HCT4024 ...
- CD74HC4024PW. -55 to 125. 14 Ld TSSOP. CD74HC4024PWR. -55 to 125. 14 Ld TSSOP. CD74HC4024PWT. -55 to 125. 14 Ld TSSOP. CD74HCT4024E.
- CD74HC4024PW Texas Instruments | Mouser
- CD74HC4024PW Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS 7-Stage Binary Ripple datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC4024PW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC4024PW – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HC4024PW datasheet - ti CD74HC4024, High Speed ...
- CD74HC4024PW ti CD74HC4024, High Speed CMOS Logic 7-Stage Binary Ripple Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS202C.
- CD74HC4024PW by Texas Instruments | Counter Shift Registers
- Buy CD74HC4024PW with extended same day shipping times. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- Rochester Electronics (en-US) : Part CD74HC4024PW
- CD74HC4024PW. Qty In Stock: 7,195. Manufacturer: Texas Instruments. Category: Counters. Description: CD74HC4024 High Speed CMOS Logic 7-Stage ...
- CD74HC4024PW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High-Speed CMOS Logic 7-Stage Binary Ripple Counter, CD74HC4024PW datasheet, CD74HC4024PW circuit, CD74HC4024PW data sheet : TI, alldatasheet, ...
- CD74HC4024PW Texas Instruments | Mouser United Kingdom
- CD74HC4024PW Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS 7-Stage Binary Ripple datasheet, inventory & pricing.
- CD74HC4024PW | Texas Instruments CD74HC4024PW 7 ...
- Buy Texas Instruments CD74HC4024PW 7-stage Binary Counter, 14-Pin TSSOP CD74HC4024PW. Browse our latest Counter ICs offers. Free Next Day ...