- Mfr. #:
- CD74HC4040M96
- Description:
- Counter ICs 12-Stage Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC4040 |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. CD74HC4040M96 is now available at OMO. Request a quote of CD74HC4040M96 please use the request quote or email us a RFQ.
CD74HC4040M96 Price & Stock
Texas Instruments CD74HC4040M96 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-14527-1-ND | 2,495 | 4.39 | 3.85 | 2.95 | 1.87 | 1.87 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| Digi-Key | 296-14527-6-ND | 2,495 | 4.39 | 3.85 | 2.95 | 1.87 | 1.87 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| Digi-Key | 296-14527-2-ND | - | - | - | - | - | 1.58 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| Rochester Electronics | CD74HC4040M96 | 5,000 | 1.56 | 1.56 | 1.49 | 1.41 | 1.41 | 2020-04-18T09:02:35Z |
| Texas Instruments | CD74HC4040M96 | 9,865 | 3.32 | 3.32 | 2.26 | 1.20 | 1.20 | 2020-04-18T02:03:08Z |
| Mouser | 595-CD74HC4040M96 | 359 | 4.39 | 3.62 | 2.33 | 1.87 | 1.57 | 2020-04-17T20:46:31Z |
| Verical | CD74HC4040M96 | 2,500 | - | - | - | - | 1.52 | 2020-04-16T17:46:31Z |
| Verical | CD74HC4040M96 | 983 | - | - | 2.28 | 2.18 | 2.18 | 2020-04-16T17:46:31Z |
| Arrow Electronics | CD74HC4040M96 | 2,500 | - | - | - | - | 1.52 | 2020-04-17T16:02:06Z |
| Arrow Electronics | CD74HC4040M96 | 983 | 3.98 | 3.38 | 2.28 | 2.18 | 2.18 | 2020-04-17T16:02:06Z |
| Avnet | CD74HC4040M96 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-18T01:18:00Z |
| Avnet Europe | CD74HC4040M96 | - | - | - | - | - | 2.54 | 2020-04-17T07:17:45Z |
| RS Components | 6627125P | 1,360 | - | - | 3.94 | 3.89 | 3.89 | 2020-04-16T18:49:11Z |
| RS Components | 6627125 | 110 | - | 4.49 | 3.94 | 3.89 | 3.89 | 2020-04-16T18:49:11Z |
| RS Components | 1626950 | - | - | - | - | - | 2.03 | 2020-04-16T18:49:11Z |
| Component Sense | CD74HC4040M96 | 1,922 | - | - | 2.09 | 1.41 | 1.41 | 2020-04-17T21:34:20Z |
| Touchstone Systems | CD74HC4040M96 | 327 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T15:10:51Z |
| Resion | CD74HC4040M96 | 40 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Chip 1 Exchange | CD74HC4040M96 | 2,363 | - | - | - | - | - | 2020-03-24T13:21:04Z |
| Bison Technologies | CD74HC4040M96-137232-TEXAS INSTRUMENTS | 2,152 | - | - | - | - | - | 2020-04-07T15:20:25Z |
| Arrow.cn | CD74HC4040M96#TI | 983 | 4.00 | 3.39 | 2.29 | 2.19 | 2.19 | 2020-04-06T16:07:59Z |
| Classic Components | CD74HC4040M96 | 1,480 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
| Abacus Technologies | CD74HC4040M96 | 662 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T19:12:19Z |
| Hamilton Americas | CD74HC4040M96 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-15T23:06:47Z |
| North Star Micro | CD74HC4040M96 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD74HC4040M96 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | CD74HC4040M96 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC4040M96 due to regional differences or acquisition. CD74HC4040M96 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC4040M96 | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HC4040M96 from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD54HC4040, CD74HC4040, CD54HCT4040 ...
- CD74HC4040M96. -55 to 125. 16 Ld SOIC. CD74HC4040NSR. -55 to 125. 16 Ld SOP. CD74HCT4040E. -55 to 125. 16 Ld PDIP. CD74HCT4040M. -55 to 125.
- CD74HC4040M96 Texas Instruments | Mouser
- CD74HC4040M96 Texas Instruments Counter ICs 12-Stage Binary datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC4040M96 Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. CD74HC4040M96 – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HC4040M96 Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. CD74HC4040M96 – Counter IC Binary Counter 1 Element 12 Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC4040M96 Texas Instruments | Integrated Circuits ... - Digikey
- Order today, ships today. CD74HC4040M96 – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HC4040M96 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HC4040M96 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC4040M96 | Texas Instruments CD74HC4040M96 12 ...
- Buy Texas Instruments CD74HC4040M96 12-stage Binary Counter, Up Counter, 16-Pin SOIC CD74HC4040M96 or other Counter ICs online from RS for next ...
- CD74HC4040M96 - IC Chips,Purchase CD74HC4040M96 ...
- UTSOURCE provides CD74HC4040M96 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...