- Mfr. #:
- CD74HCT161M96
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS 4-Bit Binary w/Sync Reset
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HCT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HCT161 |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote CD74HCT161M96 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of CD74HCT161M96 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
CD74HCT161M96 Price & Stock
Harris CD74HCT161M96 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Freelance Electronics | CD74HCT161M96 | 2,572 | 3.22 | 3.22 | 3.22 | 2.12 | 1.76 | 2020-01-08T17:21:45Z |
| Quest | CD74HCT161M96 | 1,408 | - | 3.61 | 2.71 | 1.81 | 1.81 | 2020-01-08T11:14:32Z |
| Classic Components | CD74HCT161M96 | 3,542 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
Alternate Names
Harris has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT161M96 due to regional differences or acquisition. CD74HCT161M96 may also be known as the following names:
- HAR
- HARR
- HARIS
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- HARRIS CORPORATION
- HARRI
- HARRIS CORP
- HARRIS SEMI
- HARRIS COMMUNICATIONS
- HARRIS_S
- HARRIS SEM
- Harris Corporation/Intersil
- Harris / Intersil
- HRRIS
- Harris Semiconductor Incorporated
- HARRIS MIL
- Harris Coporation
- HARRIS BROADCAST
- Harris Regulator Products
- Harris Semiconductor Incorpora
- HARRIS CORP HARRIS SEMIC
- HARRIS CORP HARRIS SEMIC PRODUCTS GROUP
- Harris SemiconductorIntersil
- HARRIS SEMICONDUCT
- HARRIS SEMICONDUCTOR DIVISION
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT161M96 Texas Instruments | Mouser
- CD74HCT161M96 Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS 4-Bit Binary w/Sync Reset datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HCT161M96 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HCT161M96 – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HCT161M96 | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HCT161M96 from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74HCT161M96 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HCT161M96 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HCT161M96 by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy CD74HCT161M96 with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers's.
- CD74HCT161M96 Texas Instruments | Mouser Singapore
- CD74HCT161M96 Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS 4-Bit Binary w/Sync Reset datasheet, inventory & pricing.
- CD74HCT161M96 Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- Download the CD74HCT161M96 datasheet from Texas Instruments. High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Counter with Asynchronous eset 16-SOIC -55 to 125.
- CD74HCT161M96 - IC Chips,Purchase CD74HCT161M96 ...
- CD74HCT161M96. Category: IC Chips. Description: Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Negative Edge 16-SOIC. Price range ($). 7 Suppliers.
- CD74HCT161M96 Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 662-7260, Texas Instruments, Texas Instruments CD74HCT161M96 4-stage Binary Counter, Up Counter, , Uni ...