- Mfr. #:
- CD74HCT40103E
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic 8-Stg Sync Down
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Logic Family: | HCT |
| Counting Sequence: | Down |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HCT40103 |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote CD74HCT40103E at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of CD74HCT40103E In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
CD74HCT40103E Price & Stock
Intersil CD74HCT40103E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD74HCT40103E | 2,486 | 4.74 | 4.74 | 4.20 | 3.89 | 3.89 | 2020-01-21T09:57:56Z |
| NAC Semi | CD74HCT40103E | 3 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T21:21:44Z |
| Quest | CD74HCT40103E | 346 | 14.30 | 10.73 | 5.01 | 4.47 | 4.47 | 2020-01-21T11:20:15Z |
| Resion | CD74HCT40103E | 1 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Classic Components | CD74HCT40103E | 1 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Euro-Tech | CD74HCT40103E | 106 | - | - | - | - | - | 2020-01-09T12:28:57Z |
| C Plus Electronics | CD74HCT40103E | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT40103E due to regional differences or acquisition. CD74HCT40103E may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT40103E | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- The 'HC40103 and CD74HCT40103 are manufactured with high speed silicon gate technology and consist of an 8-stage synchronous down counter with a ...
- CD54HC40103, CD74HC40103, CD74HCT40103 datasheet ...
- The 'HC40103 and CD74HCT40103 are manufactured with high speed silicon gate technology and consist of an 8-stage synchronous down counter with a single ...
- CD74HCT40103E Texas Instruments | Mouser
- CD74HCT40103E Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic 8-Stg Sync Down datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HCT40103E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HCT40103E – Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HCT40103E datasheet - ti CD74HCT40103, High ...
- CD74HCT40103E ti CD74HCT40103, High Speed CMOS Logic 8-Stage Synchronous Down Counters Data sheet acquired from Harris Semiconductor ...
- CD74HCT40103E - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HCT40103E Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HCT40103E TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | 4bit ...
- TEXAS INSTRUMENTS CD74HCT40103E | IC: digital; 4bit,binary counter; Series: HCT; THT; DIP16 - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- CD74HCT40103E Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD74HCT40103E by comparing bulk discounts from 6 distributors. Octopart is the world's source for ...
- TI CD74HCT40103E - DtSheet
- /Title (CD74H C40103, CD74H CT4010 3) /Subject (High Speed CMOS Logic 8- CD54HC40103, CD74HC40103, CD74HCT40103 Data sheet acquired from ...
- CD74HCT40103 Counters Datasheet pdf - Down Counters ...
- etcTI CD74HCT40103 | Counters. Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS221D November 1997 - Revised October 2003 CD54HC4.