- Mfr. #:
- CD74HCT4024E
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS 7-Stage Binary Ripple
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | PDIP-14 |
| Logic Family: | HCT |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HCT4024 |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 7 bit |
| Width: | 6.35 mm |
| Height: | 4.57 mm |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Length: | 19.3 mm |
| Unit Weight: | 0.032734 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. CD74HCT4024E is now available at OMO. Request a quote of CD74HCT4024E please use the request quote or email us a RFQ.
CD74HCT4024E Price & Stock
Texas Instruments CD74HCT4024E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-CD74HCT4024E-ND | 1,290 | 5.08 | 4.46 | 3.42 | 2.16 | 1.82 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Rochester Electronics | CD74HCT4024E | 25,333 | 2.16 | 2.16 | 1.88 | 1.74 | 1.74 | 2019-12-31T10:03:36Z |
| Texas Instruments | CD74HCT4024E | 998 | 4.80 | 4.25 | 3.27 | 1.53 | 1.53 | 2019-12-31T02:03:11Z |
| Mouser | 595-CD74HCT4024E | 1,321 | 5.08 | 4.19 | 2.70 | 2.17 | 1.76 | 2019-12-16T10:43:51Z |
| Verical | CD74HCT4024E | 4,000 | - | - | - | 2.20 | 1.82 | 2019-12-30T17:56:58Z |
| Avnet | CD74HCT4024E | - | - | - | - | - | 1.79 | 2019-12-31T01:34:11Z |
| LTL Group | 4713010 | 410 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T02:28:42Z |
| North Star Micro | CD74HCT4024E | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD74HCT4024E | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT4024E due to regional differences or acquisition. CD74HCT4024E may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT4024E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HCT4024E – Counter IC Binary Counter 1 Element 7 Bit Negative Edge 14-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HCT4024E | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HCT4024E from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74HCT4024E Texas Instruments | Mouser
- CD74HCT4024E Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS 7-Stage Binary Ripple datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HCT4024E - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HCT4024E Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HCT4024E Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High-Speed CMOS Logic 7-Stage Binary Ripple Counter, CD74HCT4024E datasheet, CD74HCT4024E circuit, CD74HCT4024E data sheet : TI, alldatasheet, ...
- CD74HCT4024E - Harris - Integrated Circuit | Galco Industrial ...
- CD74HCT4024E Integrated Circuit from Harris. Check Galco stock for CD74HCT4024E Integrated Circuit from Harris or alternatives. Same day shipping while ...
- CD74HCT4024E, US $ .26-.45 , Texas Instruments ...
- CD74HCT4024E, CD74HCT4024E Selling Leads, Price: US $ .26-.45, Brand: Texas Instruments, Summary: Counter ICs Hi-Sp CMOS 7-Stage Binary Ripple.
- Utsource is distributor of CD74HCT4024E, buy ...
- Utsource is distributor of CD74HCT4024E, buy CD74HCT4024E, in stock, new&original, and we also provide CD74HCT4024E datasheets, pictures, and PDF.
- Texas Instruments CD54HC4024 Series Datasheets ...
- CD74HCT4024E, High-Speed CMOS Logic 7-Stage Binary Ripple Counter, Datasheet*). There are other manufacturers for this components. For more ...