- Mfr. #:
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB
- Description:
- Voltage References Precision Micropower Shunt Voltage Refer
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Type: | Voltage References |
| Product: | Voltage References |
| Product Category: | Voltage References |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Topology: | Shunt References |
| Reference Type: | Shunt Adjustable References |
| Package / Case: | SOT-23-3 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Description/Function: | PRECISION MICROPOWER SHUNT VOLTAGE REFERENCE |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Series: | LM4041-N |
| Shunt Current - Min: | 60 uA |
| Length: | 2.92 mm |
| Accuracy: | 2 mV |
| Load Regulation: | 2 mV |
| Temperature Coefficient: | 150 PPM / C |
| Maximum Output Voltage: | 15 V |
| Shunt Current - Max: | 12 mA |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Width: | 1.3 mm |
| Output Voltage: | 1.24 V to 10 V |
| Height: | 0.93 mm |
| Initial Accuracy: | 0.5 % |
| Unit Weight: | 0.000282 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of LM4041CEM3-ADJ/NOPB at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
LM4041CEM3-ADJ/NOPB Price & Stock
Texas Instruments LM4041CEM3-ADJ/NOPB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LM4041CEM3-ADJ/NOPBCT-ND | 5,040 | 6.12 | 5.45 | 3.97 | 3.32 | 3.32 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Digi-Key | LM4041CEM3-ADJ/NOPBDKR-ND | 5,040 | 6.12 | 5.45 | 3.97 | 3.32 | 3.32 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Digi-Key | LM4041CEM3-ADJ/NOPBTR-ND | 4,000 | - | - | - | 2.51 | 2.30 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Rochester Electronics | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | 5 | 2.95 | 2.95 | 2.67 | 2.39 | 2.39 | 2019-11-28T10:00:35Z |
| Texas Instruments | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | 8,839 | 5.34 | 4.78 | 3.80 | 2.04 | 2.04 | 2019-11-28T02:03:21Z |
| Mouser | 926-LM4041CEM3ADJNPB | 4,943 | 5.91 | 4.99 | 3.86 | 2.69 | 2.39 | 2019-11-27T21:58:22Z |
| Arrow Electronics | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | 560 | 5.48 | 4.73 | 3.76 | 3.25 | 3.25 | 2019-11-25T07:17:52Z |
| Verical | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | 560 | - | - | 3.76 | 3.25 | 3.25 | 2019-11-25T07:17:52Z |
| element14 APAC | 3009230 | - | 5.84 | 4.95 | 3.82 | 2.77 | 2.77 | 2019-11-28T02:38:54Z |
| Avnet | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | - | - | - | - | 2.64 | 2.37 | 2019-11-28T02:31:36Z |
| Farnell | 3009230 | - | 6.05 | 6.05 | 4.09 | 2.53 | 2.50 | 2019-11-28T02:47:11Z |
| Farnell | 3009230RL | - | - | 6.05 | 4.09 | 2.53 | 2.50 | 2019-11-28T02:47:11Z |
| Newark | 29AH6352 | - | 6.12 | 5.45 | 4.25 | 3.51 | 3.51 | 2019-11-25T07:17:52Z |
| Avnet Europe | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | 24,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-28T08:25:06Z |
| RS Components | 8115620 | 875 | - | - | 3.51 | 3.38 | 3.38 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 8115620P | 875 | - | - | 3.51 | 3.38 | 3.38 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 1627699 | - | - | - | - | 2.47 | 2.47 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| Chip One Stop Japan | C1S746203877776 | 14 | 17.18 | 8.59 | 8.59 | 8.59 | 8.59 | 2019-11-27T12:36:47Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0009220 | 3,000 | - | - | - | 3.73 | 3.48 | 2019-11-26T22:44:33Z |
| Semi Source | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | 46 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T17:17:21Z |
| LTL Group | 4918844 | 7,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Dana Microsystems | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | 2,051 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | 3,850 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | LM4041CEM3-ADJNOPB | 1,016 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Nexxon | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | LM4041CEM3-ADJ/NOPB | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LM4041CEM3-ADJ/NOPB due to regional differences or acquisition. LM4041CEM3-ADJ/NOPB may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB Texas Instruments | Mouser
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB.
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB | Buy TI parts | TI.com
- Description for the LM4041-N Further reducing design effort is the availability of a fixed (1.225 V) and adjustable reverse breakdown voltage. The minimum operating current is 60 µA for the LM4041-N 1.2 and the LM4041-N ADJ. Both versions have a maximum operating current of 12 mA.
- LM4041/LM4041-N-Q1 Precision Micropower Shunt Voltage ...
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB. ACTIVE. SOT-23. DBZ. 3. 1000. Green (RoHS. & no Sb/Br). SN. Level-1-260C-UNLIM. -40 to 125. RAC. LM4041CEM3X-1.2/NOPB.
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB Texas Instruments | Integrated ...
- Order today, ships today. LM4041CEM3-ADJ/NOPB – Shunt Voltage Reference IC ±0.5% SOT-23-3 from Texas Instruments. Pricing and Availability on millions ...
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB Texas Instruments V-Ref 12mA ...
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB Texas Instruments Voltage References Precision Micropower Shunt Adjustable 1.24V to 10V 12mA -40 to 125 ...
- Texas Instruments LM4041CEM3-ADJ/NOPB ... - LCSC.com
- Texas Instruments Texas Instruments LM4041CEM3-ADJ/NOPB US$0.69 LCSC electronic components online Power Management ICs Voltage References ...
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB Texas Instruments | Mouser India
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB Texas Instruments Voltage References Precision Micropower Shunt Voltage Refer datasheet, inventory & pricing.
- TEXAS INSTRUMENTS LM4041CEM3-ADJ/NOPB IC, SHUNT ...
- TEXAS INSTRUMENTS LM4041CEM3-ADJ/NOPB IC, SHUNT V-REF, 1.233V, 18mV, 5-SOT-23 (5 pieces): Amazon.com: Industrial & Scientific.
- Texas Instruments LM4041CEM3-ADJ/NOPB, Fixed Shunt ...
- Buy Texas Instruments LM4041CEM3-ADJ/NOPB, Fixed Shunt Voltage Reference 1.233V, ±0.5 % 3-Pin, SOT-23 LM4041CEM3-ADJ/NOPB. Browse our latest ...
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB . TEXAS INSTRUMENTS, Voltage ...
- LM4041CEM3-ADJ/NOPB . from TEXAS INSTRUMENTS >> Specification: Voltage Reference, Precision, Shunt - Adjustable, AEC-Q100 LM4041 Series, 1.233V ...