- Mfr. #:
- LT1236BCS8-5#PBF
- Description:
- Voltage References 5V Prec. Ref 10ppm/uC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Type: | Voltage References |
| Product Category: | Voltage References |
| Packaging: | Tube |
| Reference Type: | Shunt Precision References |
| Package / Case: | SO-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Shutdown: | No Shutdown |
| Series: | LT1236 |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Operating Supply Current: | 800 uA |
| Maximum Output Voltage: | 5.005 V |
| Output Voltage: | 5 V |
| Temperature Coefficient: | 5 PPM / C |
| Series VREF - Input Voltage - Max: | 40 V |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Shunt Current - Max: | 10 mA |
| Height: | 1.75 mm |
| Supply Current - Max: | 1.5 mA |
| Initial Accuracy: | 0.05 % |
| Unit Weight: | 0.016014 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
- Power Management ADI SLP
LT1236BCS8-5#PBF Price & Stock
Analog Devices / Linear Technology LT1236BCS8-5#PBF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LT1236BCS8-5#PBF-ND | 1,259 | 40.69 | 40.69 | 22.35 | 22.35 | 22.35 | 2019-11-21T13:52:18Z |
| RS Components | 8846832P | 270 | - | 35.92 | 34.51 | 34.17 | 34.17 | 2019-11-21T11:34:17Z |
| RS Components | 8846832 | 135 | 36.84 | 35.92 | 34.51 | 34.17 | 34.17 | 2019-11-21T11:34:17Z |
| RS Components | 1580338 | - | 30.06 | 30.06 | 30.06 | 30.06 | 30.06 | 2019-11-21T11:34:17Z |
| Mouser | 584-LT1236BCS8-5#PBF | 1,127 | 34.50 | 34.50 | 19.95 | 19.95 | 19.95 | 2019-11-19T11:11:34Z |
| Arrow Electronics | LT1236BCS8-5#PBF | 699 | 32.78 | 32.78 | 18.96 | 18.96 | 18.96 | 2019-11-20T16:00:55Z |
| Verical | LT1236BCS8-5#PBF | 699 | - | 32.78 | 18.96 | 18.96 | 18.96 | 2019-11-21T17:50:31Z |
| Verical | LT1236BCS8-5#PBF | 600 | - | - | 20.48 | 20.48 | 20.48 | 2019-11-19T11:11:34Z |
| Richardson RFPD | LT1236BCS8-5PBF | - | - | - | - | 21.36 | 20.58 | 2019-11-22T02:47:26Z |
| element14 APAC | 1273434 | - | 44.41 | 44.41 | 24.40 | 22.65 | 22.65 | 2019-11-22T02:14:51Z |
| Farnell | 1273434 | - | 40.69 | 40.69 | 18.84 | 18.84 | 18.84 | 2019-11-22T03:17:50Z |
| Semi Source | LT1236BCS8-5PBF | 23 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T17:17:21Z |
| Sourceability | LT1236BCS8-5#PBF | 2,400 | - | - | - | - | - | 2019-11-11T17:37:31Z |
| LTL Group | 4930639 | 1,619 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| GreenTree Electronics | LT1236BCS8-5PBF | 2,400 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | LT1236BCS8-5#PBF | 1,658 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
Alternate Names
Analog Devices / Linear Technology has several brands around the world that may have alternate names for LT1236BCS8-5#PBF due to regional differences or acquisition. LT1236BCS8-5#PBF may also be known as the following names:
- ANALOG DEVICES / LINEAR TECH
AD5242BRUZ1M distributor
- LT1236BCS8-5#PBF Analog Devices Inc. | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. LT1236BCS8-5#PBF – Series, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.1% 8-SOIC from Analog Devices Inc.. Pricing and Availability on ...
- LT1236BCS8-5#PBF Analog Devices / Linear Technology ...
- LT1236BCS8-5#PBF Analog Devices / Linear Technology Voltage References 5V Prec. Ref 10ppm/uC datasheet, inventory, & pricing.
- LT1236 - Precision Reference - Analog Devices
- LT1236CIS8-5. LT1236AIS8-10. LT1236BIS8-10. LT1236CIS8-10. ORDER PART. NUMBER. S8 PART MARKING. LT1236ACS8-5. LT1236BCS8-5.
- Analog Devices LT1236BCS8-5#PBF, Fixed Series/Shunt ...
- Buy Analog Devices LT1236BCS8-5#PBF, Fixed Series/Shunt Voltage Reference 5V, ±0.1 % 8-Pin, SOIC LT1236BCS8-5#PBFor other Voltage References ...
- Analog Devices LT1236BCS8-5#PBF, Fixed Series/Shunt ...
- Buy Analog Devices LT1236BCS8-5#PBF, Fixed Series/Shunt Voltage Reference 5V, ±0.1 % 8-Pin, SOIC LT1236BCS8-5#PBF or other Voltage References ...
- Analog Devices LT1236BCS8-5#PBF, Fixed Series/Shunt ...
- 158-0338, Analog Devices, Analog Devices LT1236BCS8-5#PBF, Fixed Series/Shunt Voltage Reference ...
- Lt1236, ED Inventory
- LT1236BCS8-5#PBF. Linear Technology. $2.14. VOLTAGE REF SERIES/SHUNT 5V NSOIC-8; Voltage Reference Type:Series Shunt; Product Range:LT1236 ...
- LT1236BCS8-5#PBF, Linear Technology Источник опорного ...
- LT1236BCS8-5#PBF, Voltage Reference, 5V, Linear Technology Precision Fixed and Adjustable Voltage Reference ICs utilsing series, shunt or series/shunt ...
- LT1236 Series LINEAR TECHNOLOGY Voltage References ...
- 9 Products — This item has been restricted for purchase by your company's administrator. LT1236BCS8-5#PBF. Manufacturer Part No LT1236BCS8-5#PBF.
- LT1236ACS8-5-PBF datasheet, Pinout ,application circuits ...
- LT1236ACS8-5-PBF datasheet,LT1236ACS8-5-PBF Pinout Pin out,LT1236ACS8-5-PBF application circuits can be download from datasheetdir. ... LT1236BCS8-5-PBF SOIC · LT1236BCS8-5-TR SOIC · LT1236BCS8-5-TRPBF SOIC