- Mfr. #:
- LTC1418CG#TRPBF
- Description:
- Analog to Digital Converters - ADC L Pwr, 14-B, 200ksps ADC w/ Serial & Par
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Shutdown: | Shutdown |
| Package / Case: | SSOP-28 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Architecture: | SAR |
| Packaging: | Reel |
| Input Type: | Pseudo-Differential/Single-Ended |
| Type: | Precision |
| Series: | LTC1418 |
| Reference Type: | Internal |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Development Kit: | DC178A |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| SFDR - Spurious Free Dynamic Range: | 95 dB |
| SINAD - Signal to Noise and Distortion Ratio: | 81.5 dB |
| Digital Supply Voltage: | 5 V |
| Analog Supply Voltage: | 5 V |
| Interface Type: | 3-Wire, Parallel, SPI |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Sampling Rate: | 200 kS/s |
| Height: | 2 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 15 mW |
| Gain Error: | 15 LSB |
| Resolution: | 14 bit |
| DNL - Differential Nonlinearity: | 1 LSB |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| INL - Integral Nonlinearity: | 0.5 LSB |
| Unit Weight: | 0.025045 oz |
| THD - Total Harmonic Distortion: | - 94 dB |
More Information
- Analog to Digital Converters ADI SLP
LTC1418CG#TRPBF Price & Stock
Analog Devices / Linear Technology LTC1418CG#TRPBF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LTC1418CG#TRPBF-ND | - | - | - | - | - | 71.62 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Richardson RFPD | LTC1418CG#TRPBF | - | - | - | - | - | 71.11 | 2019-11-28T03:19:56Z |
| LTL Group | 4096685 | 1,530 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| GreenTree Electronics | LTC1418CGTRPBF | 146 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Nexxon | LTC1418CG#TRPBF | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Analog Devices / Linear Technology has several brands around the world that may have alternate names for LTC1418CG#TRPBF due to regional differences or acquisition. LTC1418CG#TRPBF may also be known as the following names:
- ANALOG DEVICES / LINEAR TECH
AD5242BRUZ1M distributor
- LTC1418CG#TRPBF Analog Devices Inc. | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. LTC1418CG#TRPBF – 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SSOP from Analog Devices Inc.. Pricing and Availability on ...
- LTC1418CG#TRPBF Analog Devices / Linear Technology | Mouser
- LTC1418CG#TRPBF Analog Devices / Linear Technology Analog to Digital Converters - ADC 14-Bit 200ksps ADC Ser/Par I/O datasheet, inventory, & pricing.
- LTC1418CG#TRPBF Analog Devices / Linear Technology | Mouser ...
- LTC1418CG#TRPBF Analog Devices / Linear Technology Analog to Digital Converters - ADC 14-Bit 200ksps ADC Ser/Par I/O datasheet, inventory & pricing.
- Data Sheet - Analog Devices
- LTC1418CG#TRPBF. 1418CG. 28-Lead Plastic SSOP. 0°C to 70°C. LTC1418AIG#PBF. LTC1418AIG#TRPBF. 1418AIG. 28-Lead Plastic SSOP. –40°C to 85°C.
- LTC1418CG#TRPBF Linear Technology/Analog Devices | PNEDA
- Part Number, LTC1418CG#TRPBF. PNEDA Part #, LTC1418CG-TRPBF. Manufacturer, Linear Technology/Analog Devices. Description, IC ADC 14BIT SAR ...
- LTC1418CG#TRPBF - Linear Technology - Datasheet, Prices ...
- Linear Technology LTC1418CG#TRPBF Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Linear Technology ...
- LTC1418 ADC Datasheet pdf - 200ksps ADC. Equivalent ...
- LTC1418ACG#TRPBF 1418ACG. 28-Lead Plastic SSOP. LTC1418CG#PBF. LTC1418CG#TRPBF. 1418CG. 28-Lead Plastic SSOP. LTC1418AIG#PBF.
- LTC1418CG#TRPBF Analog Devices | Mouser Deutschland
- LTC1418CG#TRPBF Analog Devices Analog-in-Digital-Wandler - ADC 14-Bit 200ksps ADC Ser/Par I/O Datenblatt, Bestand und Preis.
- LTC1418CG#TRPBF - Infinity-Electronic.hk
- Nimewo Pati: LTC1418CG#TRPBF. Manifakti / Brand: ADI (Analog Devices, Inc.) Pwodwi deskripsyon. IC A/D CONV 14BIT SRL&PAR 28SSOP. Datasheets:.
- LTC1418CG#TRPBF Analog Devices | Mouser Costa Rica
- LTC1418CG#TRPBF Analog Devices Conversores analógicos a digitales - ADC 14-Bit 200ksps ADC Ser/Par I/O hoja de datos, inventario y precios.