- Mfr. #:
- LTC2413IGN#PBF
- Description:
- Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit ADC w/simultaneous 50/60Hz
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Architecture: | Sigma-Delta |
| Shutdown: | Shutdown |
| Package / Case: | SSOP-16 |
| Interface Type: | SPI |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Type: | Precision |
| Series: | LTC2413 |
| Reference Type: | External |
| Input Type: | Differential |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Development Kit: | DC346A |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Sampling Rate: | 6.8 S/s |
| INL - Integral Nonlinearity: | 33.5 LSB |
| Resolution: | 24 bit |
| Digital Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Analog Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Height: | 1.75 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 1 mW |
| DNL - Differential Nonlinearity: | 1 LSB |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.007055 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Analog to Digital Converters ADI SLP
LTC2413IGN#PBF Price & Stock
Analog Devices / Linear Technology LTC2413IGN#PBF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LTC2413IGN#PBF-ND | 730 | 106.64 | 106.64 | 58.54 | 56.45 | 56.45 | 2019-11-23T13:50:09Z |
| RS Components | 8580822 | 107 | 76.28 | 74.38 | 71.46 | 70.40 | 70.40 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| RS Components | 8580822P | 107 | - | - | 71.46 | 70.40 | 70.40 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| RS Components | 1559374 | - | 69.71 | 69.71 | 69.71 | 69.71 | 69.71 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| Mouser | 584-LTC2413IGN#PBF | 1,199 | 90.45 | 90.45 | 52.23 | 52.23 | 52.23 | 2019-11-22T21:58:05Z |
| Arrow Electronics | LTC2413IGN#PBF | 55 | - | - | 50.56 | 50.56 | 50.56 | 2019-11-23T16:06:00Z |
| Richardson RFPD | LTC2413IGN#PBF | - | - | - | 59.27 | 56.17 | 53.99 | 2019-11-23T14:46:02Z |
| Farnell | 1663684 | - | 88.45 | 83.66 | 53.40 | 51.14 | 51.14 | 2019-11-23T03:07:31Z |
| LTL Group | 4098830 | 9 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Dana Microsystems | LTC2413IGN#PBF | 4,000 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | LTC2413IGN#PBF | 77 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | LTC2413IGNPBF | 107 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Summit Electronics | LTC2413IGN#PBF | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| Sierra IC | LTC2413IGN#PBF | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | LTC2413IGN#PBF | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | LTC2413IGN#PBF | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Analog Devices / Linear Technology has several brands around the world that may have alternate names for LTC2413IGN#PBF due to regional differences or acquisition. LTC2413IGN#PBF may also be known as the following names:
- ANALOG DEVICES / LINEAR TECH
AD5242BRUZ1M distributor
- LTC2413IGN#PBF Analog Devices Inc. | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. LTC2413IGN#PBF – 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-SSOP from Analog Devices Inc.. Pricing and ...
- LTC2413IGN#PBF Analog Devices | Mouser
- LTC2413IGN#PBF Analog Devices Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit ADC w/simultaneous 50/60Hz datasheet, inventory, & pricing.
- LTC2413IGN#PBF Analog Devices Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- Order today, ships today. LTC2413IGN#PBF – 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 16-SSOP from Analog Devices Inc.. Pricing and ...
- LTC2413IGN#PBF by Analog Devices | ADC | Arrow.com
- Join the ArrowPerks Program for Free. Sign up for Arrow's loyalty program to start earning points to unlock exclusive pricing, free shipping, custom tape & reel ...
- LTC2413IGN#PBF - Linear Technology - Datasheet, Prices ...
- Linear Technology LTC2413IGN#PBF Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Linear Technology ...
- LTC2413IGN#PBF Analog Devices / Linear Technology ...
- LTC2413IGN#PBF Analog Devices / Linear Technology Analog to Digital Converters - ADC 24-Bit ADC w/simultaneous 50/60Hz datasheet, inventory & pricing.
- 24-Bit No Latency ∆Σ™ ADC, with Simultaneous 50Hz/60Hz ...
- LTC2413CGN#PBF. LTC2413CGN#TRPBF. 2413. 16-Lead Plastic SSOP. 0°C to 70°C. LTC2413IGN#PBF. LTC2413IGN#TRPBF. 2413I. 16-Lead Plastic SSOP.
- LTC2413IGN#PBF | Analog Devices LTC2413IGN#PBF, 24 ...
- Buy Analog Devices LTC2413IGN#PBF, 24-bit Serial ADC Differential Input, 16-Pin SSOP LTC2413IGN#PBF or other General Purpose ADCs online from RS for ...
- LTC2413IGN#PBF | Linear Technology LTC2413IGN#PBF, 24 ...
- Buy Linear Technology LTC2413IGN#PBF, 24-bit Serial ADC Differential Input, 16-Pin SSOP LTC2413IGN#PBF or other General Purpose ADCs online from RS ...
- Analog Devices LTC2413IGN#PBF, 24-bit Serial ADC ...
- 155-9374, Analog Devices, Analog Devices LTC2413IGN#PBF, 24-bit Serial ADC Differential Input, 16-Pin ...