- Mfr. #:
- LTC2614CGN#PBF
- Description:
- Digital to Analog Converters - DAC Quad 14-bit Voltage Output DAC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Interface Type: | Serial |
| Package / Case: | SSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Rail-to-Rail |
| Series: | LTC2614 |
| Product Category: | Digital to Analog Converters - DAC |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Product Type: | DACs - Digital to Analog Converters |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Settling Time: | 9 us |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| INL - Integral Nonlinearity: | 4 LSB |
| Number of Channels: | 4 Channel |
| Supply Voltage - Min: | 2.5 V |
| Resolution: | 14 bit |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Pd - Power Dissipation: | 10 mW |
| Height: | 1.75 mm |
| Operating Supply Current: | 1.3 mA |
| DNL - Differential Nonlinearity: | 1 LSB |
| Gain Error: | 0.1 %/FSR |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
- Digital to Analog Converters ADI SLP
LTC2614CGN#PBF Price & Stock
Analog Devices LTC2614CGN#PBF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LTC2614CGN#PBF-ND | 90 | 119.38 | 119.38 | 65.53 | 63.19 | 63.19 | 2019-11-22T13:52:50Z |
| Mouser | 584-LTC2614CGN#PBF | 158 | 119.24 | 119.24 | 65.46 | 58.43 | 58.43 | 2019-11-15T09:01:37Z |
| Arrow Electronics | LTC2614CGN#PBF | 20 | - | - | 63.37 | 56.56 | 56.56 | 2019-11-22T16:00:34Z |
| Richardson RFPD | LTC2614CGN#PBF | - | - | - | 66.31 | 62.86 | 60.47 | 2019-11-23T14:46:02Z |
| LTL Group | 4099200 | 416 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Classic Components | LTC2614CGN#PBF | 77 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| North Star Micro | LTC2614CGN#PBF | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for LTC2614CGN#PBF due to regional differences or acquisition. LTC2614CGN#PBF may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- LTC2614CGN#PBF Analog Devices Inc. | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. LTC2614CGN#PBF – 14 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SSOP from Analog Devices Inc.. Pricing and Availability on millions of ...
- LTC2614CGN#PBF Analog Devices | Mouser
- LTC2614CGN#PBF Analog Devices Digital to Analog Converters - DAC Quad 14-bit Voltage Output DAC datasheet, inventory, & pricing.
- LTC2604/LTC2614/LTC2624 - Analog Devices
- LTC2604IGN-1#PBF. LTC2604IGN-1#TRPBF. 2604I1. 16-Lead Narrow SSOP Package. –40°C to 85°C. LTC2614CGN#PBF. LTC2614CGN#TRPBF. 2614.
- LTC2614 Datasheet and Product Info | Analog Devices
- LTC2614CGN#PBF Request PCN/PDN Notification. Production. 16-Lead SSOP (Narrow 0.15 Inch), 16, 0 to 70C, Tube, 100, $8.24, $7.00, Y Info · Sample ...
- LTC2614CGN#PBF - Infinity-Electronic.hk
- Tirohia nga korero mo nga taipitopito hua. TAU WAE. LTC2614CGN#PBF. KAIHANGA. ADI (Analog Devices, Inc.) WHAKAAHUATANGA. IC DAC 14BIT QUAD ...
- LTC2614CGN#PBF Analog Devices Inc. | 집적 회로(IC ...
- 오늘 주문하세요. 당일 선적이 가능합니다! Analog Devices Inc.의 LTC2614CGN#PBF - #VALUE2. Digi-Key Electronics에서 제공하는 수백만 개 전자 부품에 대한 ...
- LTC1597-1ACG#PBF by Analog Devices | DAC | Arrow.com
- Buy LTC1597-1ACG#PBF with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other DAC.
- LTC2614 DACs Datasheet pdf - Output DACs. Equivalent ...
- LTC2614CGN#TRPBF 2614. 16-Lead Narrow SSOP Package. LTC2614CGN-1#PBF. LTC2614CGN-1#TRPBF 26141. 16-Lead Narrow SSOP Package.
- LTC2609IGN#PBF Price & Stock | DigiPart
- LTC2609IGN#PBF Price, LTC2609IGN#PBF Stock, Buy LTC2609IGN#PBF from electronic components distributors. Instant result for LTC2609IGN#PBF.
- LTC2914CGN-2#PBF | Linear Technology/Analog Devices ...
- Buy Linear Technology/Analog Devices LTC2914CGN-2#PBF(ET15835969) at Enrgtech. Search ... Linear Technology/Analog Devices LTC2614CGN#PBF.