- Mfr. #:
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF
- Description:
- Digital to Analog Converters - DAC 12-Bit, I2C DAC (4.096V ref, Reset to Zero-Scale)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | SOT-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Output Type: | Rail to Rail |
| Shutdown: | No Shutdown |
| Series: | LTC2631 |
| Interface Type: | I2C |
| Type: | High Accuracy |
| Reference Type: | External, Internal |
| Features: | Double Buffered Data Latches, Integrated Precision Reference |
| Product Category: | Digital to Analog Converters - DAC |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Product Type: | DACs - Digital to Analog Converters |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Settling Time: | 4.6 us |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Reference Voltage: | 4.096 V |
| Operating Supply Current: | 200 uA |
| INL - Integral Nonlinearity: | 2.5 LSB |
| Resolution: | 12 bit |
| Height: | 1 mm |
| DNL - Differential Nonlinearity: | 1 LSB |
| Number of Converters: | 1 Converter |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Pd - Power Dissipation: | 0.45 mW |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
- Digital to Analog Converters ADI SLP
LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF Price & Stock
Analog Devices / Linear Technology LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF-ND | - | - | - | - | 16.99 | 16.99 | 2019-11-26T13:47:48Z |
| Richardson RFPD | LTC2631HT8HZ12T | - | - | - | - | 17.56 | 16.86 | 2019-11-27T02:17:47Z |
| LTL Group | 4099452 | 1,757 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| North Star Micro | LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Analog Devices / Linear Technology has several brands around the world that may have alternate names for LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF due to regional differences or acquisition. LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF may also be known as the following names:
- ANALOG DEVICES / LINEAR TECH
AD5242BRUZ1M distributor
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF Analog Devices Inc ... - Digikey
- Order today, ships today. LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF – 12 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 from Analog Devices Inc.. Pricing and Availability on ...
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF Linear Technology/Analog ... - Digikey
- Order today, ships today. LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF – 12 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 from Linear Technology/Analog Devices. Pricing and ...
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF Analog Devices / Linear Technology
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF Analog Devices / Linear Technology Digital to Analog Converters - DAC 12-Bit, I2C DAC (4.096V ref, Reset to Zero-Scale) ...
- ltc2631hts8-hz12#trmpbf - Analog Devices
- ltc2631hts8-hz12#trmpbf. (Engineering Calculation). TSOT-23. (printed on: 2020-07-11 18:46:11). TOTAL MASS (g): 0.012439. COMPONENT. MATERIAL.
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF - Linear Technology - Datasheet ...
- Linear Technology LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Linear ...
- LTC2633HTS8-HZ12#TRMPBF Price & Stock | DigiPart
- LTC2633HTS8-HZ12#TRMPBF Price, LTC2633HTS8-HZ12#TRMPBF Stock, Buy LTC2633HTS8-HZ12#TRMPBF from electronic components distributors.
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF Datasheet - Heisener
- Part Number: LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF. Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC) (IC DAC 12BIT VOUT TSOT23-8). Manufacturer: Linear ...
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF (AD) Buy at iodparts.com | Pricing ...
- SUBMIT RFQ for LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF at iodparts.com. Find Digital to Analog Converter-DAC of Analog Devices, in inventory, at best price.
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF Linear Technology/Analog ... - Digikey
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF | 12 Bit Digital/Analog-Wandler 1 TSOT-23-8 von Linear Technology/Analog Devices. Datenblätter und Inventar verfügbar.
- LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF Analog Devices Inc. | Geïntegreerde ...
- Vandaag bestellen betekent vandaag nog verzonden. LTC2631HTS8-HZ12#TRMPBF – 12 Bit digitaal naar analoog converter 1 TSOT-23-8 van Analog ...