- Mfr. #:
- LTC2862ACDD-1#PBF
- Description:
- RS-422/RS-485 Interface IC 20Mbps 60V Fault Protected RS485 Transceiver (Half Duplex + Enables)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Function: | Transceiver |
| Shutdown: | Shutdown |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product: | RS-422/RS-485 Transceivers |
| Product Category: | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Product Type: | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Type: | Low Power |
| Series: | LTC2862A |
| Subcategory: | Interface ICs |
| Duplex: | Half Duplex |
| Package / Case: | DFN-8 |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Input Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Data Rate: | 20 Mb/s |
| Output Current: | 150 mA |
| Factory Pack Quantity: | 121 |
| Number of Receivers: | 1 Receiver |
| Number of Drivers: | 1 Driver |
| Operating Supply Current: | 0 uA |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
- Analog Devices Isolation - All
- Interface & Isolation ADI SLP
LTC2862ACDD-1#PBF Price & Stock
Analog Devices LTC2862ACDD-1#PBF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | LTC2862ACDD-1#PBF-ND | 218 | 27.06 | 27.06 | 20.03 | 18.63 | 18.63 | 2019-11-22T13:52:50Z |
| Mouser | 584-LTC2862ACDD1PBF | 255 | 27.06 | 27.06 | 14.83 | 13.29 | 13.29 | 2019-11-22T13:39:06Z |
| Arrow Electronics | LTC2862ACDD-1#PBF | 121 | - | - | - | 17.17 | 17.17 | 2019-11-22T16:00:34Z |
| Verical | LTC2862ACDD-1#PBF | 121 | - | - | 9.96 | 9.96 | 9.96 | 2019-11-12T14:39:41Z |
| Verical | LTC2862ACDD-1#PBF | 120 | - | 21.19 | 21.19 | 21.19 | 21.19 | 2019-11-22T17:44:45Z |
| Richardson RFPD | LTC2862ACDD-1PB | - | - | - | - | 14.27 | 13.71 | 2019-11-22T02:47:26Z |
| Newark | 22AC8927 | 121 | 7.80 | 7.80 | 7.80 | 7.80 | 7.80 | 2019-11-12T14:39:41Z |
| Farnell | 2769449 | - | 39.37 | 32.56 | 20.14 | 19.96 | 19.96 | 2019-11-23T03:07:31Z |
| GreenTree Electronics | LTC2862ACDD-1PBF | 185 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | LTC2862ACDD-1#PBF | 186 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for LTC2862ACDD-1#PBF due to regional differences or acquisition. LTC2862ACDD-1#PBF may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- LTC2862ACDD-1#PBF Linear Technology/Analog Devices ...
- Order today, ships today. LTC2862ACDD-1#PBF – 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-DFN (3x3) from Linear Technology/Analog Devices. Pricing and ...
- LTC2862ACDD-1#PBF Analog Devices Inc. | Integrated ...
- Order today, ships today. LTC2862ACDD-1#PBF – 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-DFN (3x3) from Analog Devices Inc.. Pricing and Availability on ...
- LTC2862ACDD-1#PBF Analog Devices | Mouser
- LTC2862ACDD-1#PBF Analog Devices RS-422/RS-485 Interface IC 20Mbps 60V Fault Protected RS485 Transceiver (Half Duplex + Enables) datasheet, ...
- Data Sheet - Analog Devices
- LTC2862AMPS8-2#PBF. LTC2862AMPS8-2#TRPBF. 2862A2. 8-Lead (150mm) Plastic SO. –55°C to 125°C. LTC2862ACDD-1#PBF. LTC2862ACDD-1#TRPBF.
- LTC2862ACDD-1#PBF - Linear Technology - Datasheet, Prices ...
- Linear Technology LTC2862ACDD-1#PBF Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Linear Technology ...
- LTC2862ACDD-1#PBF Analog Devices | Mouser Deutschland
- LTC2862ACDD-1#PBF Analog Devices RS-422/RS- 485-Schnittstelle IC 20Mbps 60V Fault Protected RS485 Transceiver (Half Duplex + Enables) Datenblatt, ...
- LINEAR TECHNOLOGY LTC2862ACDD-1#PBF
- Buy LTC2862ACDD-1#PBF - LINEAR TECHNOLOGY - Transceiver, RS422, RS485, 20Mbps, 1 Driver, 3 V to 5.5 V Supply, DFN-8 at Farnell. order ...
- LTC2863MPS8-1#PBF by Analog Devices | Bus Line ...
- Buy LTC2863MPS8-1#PBF with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Bus Line Transceivers's.
- LTC2862ACDD-1PB Analog Devices, Inc. (ADI)
- LTC2862ACDD-1PB Analog Devices, Inc. (ADI). Enlarge. Manufacturer: Analog Devices, Inc. (ADI). Mfg Part No: LTC2862ACDD-1#PBF. Description: Interface - ...