- Mfr. #:
- MCP4241T-502E/ST
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual 7B NV SPI POT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (4-Wire, SPI) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Series: | MCP4241 |
| Number of POTs: | Dual |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Operating Supply Current: | 550 uA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Resistance: | 5 kOhms |
| Width: | 4.4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Taps per POT: | 128 |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 1 mm |
| Unit Weight: | 0.004949 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
MCP4241T-502E/ST is available at OMO Electronic.We can offer MCP4241T-502E/ST for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
MCP4241T-502E/ST Price & Stock
Microchip MCP4241T-502E/ST pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4241T-502E/STCT-ND | 2,487 | 1.48 | 1.48 | 1.11 | 1.11 | 1.11 | 2020-02-28T14:11:08Z |
| Digi-Key | MCP4241T-502E/STDKR-ND | 2,487 | 1.48 | 1.48 | 1.11 | 1.11 | 1.11 | 2020-02-28T14:11:08Z |
| Digi-Key | MCP4241T-502E/STTR-ND | - | - | - | - | - | 1.11 | 2020-02-28T14:11:08Z |
| Mouser | 579-MCP4241T502EST | 2,299 | 1.48 | 1.48 | 1.11 | 1.11 | 1.11 | 2020-02-28T22:21:34Z |
| Avnet | MCP4241T-502E/ST | - | - | - | - | - | 1.26 | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Avnet Europe | MCP4241T-502E/ST | - | - | - | - | - | 1.74 | 2020-02-29T08:48:13Z |
| Allied Electronics & Automation | 70569331 | - | - | - | - | - | 1.10 | 2020-02-29T11:32:33Z |
| NAC Semi | MCHP00000017062 | - | 1.48 | 1.48 | 1.11 | 1.11 | 1.11 | 2020-02-27T20:05:38Z |
| North Star Micro | MCP4241T-502E/ST | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4241T-502E/ST due to regional differences or acquisition. MCP4241T-502E/ST may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4241T-502E/ST Microchip Technology | Mouser
- MCP4241T-502E/ST Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Dual 7B NV SPI POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4241T-502E/ST Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4241T-502E/ST – Digital Potentiometer 5k Ohm Circuit 129 Taps SPI Interface 14-TSSOP from Microchip Technology. Pricing and ...
- MCP4241T-502E/ST Microchip - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Microchip MCP4241T-502E/ST by comparing bulk discounts from 8 distributors. Octopart is the world's source for MCP4241T-502E/ST ...
- MCP4641-502E/ST Microchip - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Microchip MCP4641-502E/ST by comparing bulk discounts from 11 distributors. Octopart is the world's source for MCP4641-502E/ST ...
- 【MCP4241T502E/ST【Data Acquisition - Digital ...
- Distributor Sales : MCP4241T502E/ST MICROCHIP, IC DGTL POT 5K 2CH 14TSSOP.
- Microchip MCP4241T-502E/ST | Upverter
- MCP4241T-502E/ST. Conn 11 Type. passive. Manufacturer. Microchip. Footprint Variant Name 0. Level C. Description. IN-DPOT-MCP4241-14. Conn 9 Type.
- MCP4241T-502E/ST Microchip Technology | Mouser Ecuador
- MCP4241T-502E/ST Microchip Technology Circuitos integrados de potenciómetros digitales Dual 7B NV SPI POT hoja de datos, inventario y precios.
- MCP4241 - Welcome to Microchip Technology | Microchip ...
- Part Number: MCP4241-502E/ST MCP4241-502E/ST. Lead Count: 14. Package ... Part Number: MCP4241T-502E/SL MCP4241T-502E/SL. Lead Count: 14.
- PCN_RMES-22ISPF896_Affected CPN
- 49, MCP4241-502E/ST. 50, MCP4241-503E/ST. 51, MCP4241T-103E/ST. 52, MCP4241T-104E/ST. 53, MCP4241T-502E/ST. 54, MCP4241T-503E/ST.