- Mfr. #:
- REG1117-3.3G4
- Description:
- LDO Voltage Regulators 800mA & 1A LDO
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOT-223-4 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Series: | REG1117-33 |
| Polarity: | Positive |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Product Category: | LDO Voltage Regulators |
| Product Type: | LDO Voltage Regulators |
| Output Type: | Fixed |
| Output Current: | 800 mA |
| Factory Pack Quantity: | 80 |
| Line Regulation: | 7 mV |
| Length: | 6.5 mm |
| Ib - Input Bias Current: | 4 mA |
| Input Voltage MIN: | 3.8 V |
| Width: | 3.5 mm |
| Output Voltage: | 3.3 V |
| Input Voltage MAX: | 15 V |
| Load Regulation: | 12 mV |
| Quiescent Current: | 10 mA |
| Height: | 1.6 mm |
| Dropout Voltage - Max: | 1.1 V at 100 mA |
| Dropout Voltage: | 1.1 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Voltage Regulation Accuracy: | 1 % |
| Unit Weight: | 0.003951 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Texas Instruments REG1117-3.3G4, use the request quote form to request REG1117-3.3G4 pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
REG1117-3.3G4 Price & Stock
Texas Instruments REG1117-3.3G4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-52924-ND | 7,869 | 16.88 | 15.15 | 11.44 | 7.72 | 7.15 | 2019-11-25T13:43:53Z |
| Avnet | REG1117-3.3G4 | - | - | - | - | 7.84 | 7.37 | 2019-11-26T02:45:22Z |
| LTL Group | 5113576 | 200 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Dana Microsystems | REG1117-3.3G4 | 1,710 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| North Star Micro | REG1117-3.3G4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for REG1117-3.3G4 due to regional differences or acquisition. REG1117-3.3G4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- REG1117-3.3G4 Texas Instruments | Mouser
- REG1117-3.3G4 Texas Instruments LDO Voltage Regulators 800mA & 1A LDO datasheet, inventory, & pricing.
- REG1117-3.3G4 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey
- REG1117-3.3G4 – Linear Voltage Regulator IC 1 Output 800mA SOT-223-4 from Texas Instruments. Pricing and Availability on millions of electronic ...
- REG1117 - Texas Instruments
- REG1117-3.3G4. ACTIVE. SOT-223. DCY. 4. 80. Green (RoHS. & no Sb/Br). NIPDAU. Level-1-260C-UNLIM. -40 to 125. BB11174. REG1117-5. ACTIVE. SOT- ...
- REG1117-3.3 | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: REG1117-3.3G4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- REG1117-3.3G4 Texas Instruments - Voltage Regulators ...
- Find the best pricing for Texas Instruments REG1117-3.3G4 by comparing bulk discounts from 2 distributors. Octopart is the world's source for REG1117-3.3G4 ...
- REG1117-3.3 G4 - Datasheetz
- REG1117-3.3G4 REG1117-3.3G4 Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search for integrated circuits ...
- REG1117-3.3G4 - TI - Datasheet & Price - FindIC.us
- REG1117-3.3G4 datasheet (TI), PDF files:, price:$1.016, distributors:7, REG1117-3.3G4 circuit, pinout diagram specifications,applicationREG1117-3.3G4 are ...
- REG1117-3.3G4 Texas Instruments | Mouser Slovakia
- REG1117-3.3G4 Texas Instruments LDO Voltage Regulators 800mA & 1A LDO datasheet, inventory & pricing.
- REG1117-3.3G4 Datasheet pdf - 1A Low Dropout Positive ...
- REG1117-3.3G4 datasheet, REG1117-3.3G4 pdf, REG1117-3.3G4 data sheet, datasheet, data sheet, pdf, Texas Instruments, 1A Low Dropout Positive ...
- REG1117-3.3G4 footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the REG1117-3.3G4 by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...