- Mfr. #:
- SN74ALS163BD
- Description:
- Counter ICs Synchronous 4-Bit Binary Counters
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74ALS163B |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | ALS |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
We can supply Texas Instruments SN74ALS163BD, use the request quote form to request SN74ALS163BD pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
SN74ALS163BD Price & Stock
Texas Instruments SN74ALS163BD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-23237-5-ND | 1,173 | 8.95 | 8.02 | 6.25 | 4.08 | 3.62 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Rochester Electronics | SN74ALS163BD | 29,700 | 3.54 | 3.54 | 3.47 | 3.40 | 3.40 | 2020-02-02T09:52:30Z |
| Verical | SN74ALS163BD | 4,000 | - | - | - | 4.10 | 3.64 | 2020-02-02T17:49:33Z |
| Texas Instruments | SN74ALS163BD | 4,000 | 8.12 | 7.28 | 5.76 | 3.12 | 3.12 | 2020-02-03T02:03:23Z |
| Avnet | SN74ALS163BD | - | - | - | - | 4.01 | 3.64 | 2020-02-01T04:37:57Z |
| Avnet Europe | SN74ALS163BD | - | - | - | 6.54 | 4.86 | 4.86 | 2020-02-02T09:04:31Z |
| LTL Group | 5421837 | 1,078 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Resion | SN74ALS163BD | 47 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| 4 Star Electronics | SN74ALS163BD | 75 | - | - | - | - | - | 2020-01-30T17:46:22Z |
| Dana Microsystems | SN74ALS163BD | 1,897 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| North Star Micro | SN74ALS163BD | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74ALS163BD | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | SN74ALS163BD | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ALS163BD due to regional differences or acquisition. SN74ALS163BD may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74ALS163BD Texas Instruments | Mouser
- SN74ALS163BD Texas Instruments Counter ICs Synchronous 4-Bit Binary Counters datasheet, inventory, & pricing.
- SN74ALS163BD | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Features for the SN74ALS163B. Internal Look-Ahead Circuitry for Fast Counting; Carry Output for n-Bit Cascading; Synchronous Counting; Synchronously ...
- SN74ALS163BD Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74ALS163BD – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74ALS163BD - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74ALS163BD Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- Texas Instruments SN74ALS163BD IC SYNC 4BIT DEC/BIN ...
- New: A brand-new, unused, unopened, undamaged item in its original packaging (where packaging is applicable). Packaging should be the same as what is ...
- SN74ALS163BD Texas Instruments | IC, Logic, 7400, Counter ...
- 857-503, Texas Instruments, IC, Logic, 7400, Counter, SMT, SN74ALS163BD, Brand Texas Instruments.
- LOGIC, SYNC 4BIT DEC/BIN CNTR, 16SOIC - SN74ALS163BD ...
- Product details. Date First Available : 8 Sept. 2020; Manufacturer : TEXAS INSTRUMENTS; ASIN : B00AZLDLXC; Item model number : SN74ALS163BD ...
- SN74ALS163BD - IC Chips,Purchase SN74ALS163BD online ...
- SN74ALS163BD. Category: IC Chips. Description: SYNCHRONOUS 4-BIT DECADE AND BINARY COUNTERS. Price range ($). 6 Suppliers. 0 1.98617.
- Carrier Material Report for SN74ALS163BD Tube ... - TI.com
- Carrier Material Report for SN74ALS163BD. Tube Information: Device. Package Type. Package. Drawing. Pins. SPQ. L (mm). W (mm). T (µm). B (mm). SN74AL.