- Mfr. #:
- SN74ALS163BN
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN74ALS163B |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | ALS |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN74ALS163BN is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN74ALS163BN Price & Stock
Texas Instruments SN74ALS163BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-1488-5-ND | 1,183 | 8.46 | 7.55 | 5.89 | 3.84 | 3.40 | 2020-03-18T13:01:16Z |
| Rochester Electronics | SN74ALS163BN | 32,215 | 3.41 | 3.41 | 3.27 | 3.13 | 3.13 | 2020-03-19T08:51:32Z |
| Texas Instruments | SN74ALS163BN | 4,000 | 6.33 | 6.33 | 5.40 | 2.56 | 2.56 | 2020-03-19T02:03:17Z |
| Mouser | 595-SN74ALS163BN | 763 | 8.46 | 7.11 | 5.50 | 3.84 | 3.40 | 2020-03-18T21:27:18Z |
| element14 APAC | 1749450 | 97 | 8.72 | 7.39 | 5.68 | 3.96 | 3.96 | 2020-03-19T02:34:27Z |
| Verical | SN74ALS163BN | 9,000 | - | - | - | 3.82 | 3.38 | 2020-03-18T18:00:03Z |
| Avnet | SN74ALS163BN | - | - | - | - | 3.77 | 3.43 | 2020-03-19T01:27:00Z |
| Farnell | 1749450 | 292 | 5.46 | 5.46 | 4.25 | 2.92 | 2.57 | 2020-03-19T01:54:28Z |
| Avnet Europe | SN74ALS163BN | - | - | - | 5.37 | 4.36 | 4.36 | 2020-03-19T07:46:27Z |
| Halfin | 8971 | 126 | 5.71 | 4.56 | 3.04 | 3.04 | 3.04 | 2020-01-16T14:26:29Z |
| Voyager Components | SN74ALS163BN-TEXAS INSTRUMENTS-86 | 123 | 2.04 | 2.04 | 1.33 | 1.23 | 1.23 | 2020-03-19T02:31:16Z |
| Voyager Components | SN74ALS163BN-TEXAS INSTRUMENTS | 40 | 2.04 | 1.74 | 1.23 | 1.23 | 1.23 | 2020-03-19T02:31:16Z |
| Voyager Components | SN74ALS163BN-TEXAS INSTRUMENTS-N/A | 18 | 3.34 | 2.17 | 2.00 | 2.00 | 2.00 | 2020-03-19T02:31:16Z |
| Touchstone Systems | SN74ALS163BN | 42 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T15:10:51Z |
| Freelance Electronics | SN74ALS163BN | 788 | 13.53 | 13.53 | 13.53 | 7.40 | 7.40 | 2020-03-19T16:13:57Z |
| Sourceability | SN74ALS163BN | 105 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 5421843 | 519 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Quest | SN74ALS163BN | 1,293 | 6.54 | 4.90 | 3.27 | 2.04 | 2.04 | 2020-03-19T10:25:33Z |
| Component Electronics | SN74ALS163BN | 28 | 6.01 | 6.01 | 6.01 | 6.01 | 6.01 | 2020-03-18T18:16:07Z |
| Resion | SN74ALS163BN | 30 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| SPEC | SN74ALS163BN | 79 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T13:21:44Z |
| GreenTree Electronics | SN74ALS163BN | 105 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Chip 1 Exchange | SN74ALS163BN | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-23T11:43:22Z |
| Classic Components | SN74ALS163BN | 24 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Abacus Technologies | SN74ALS163BN | 92 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| TransparentC | SN74ALS163BN | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | SN74ALS163BN | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SN74ALS163BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| SemiconductorPLUS | SN74ALS163BN | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ALS163BN due to regional differences or acquisition. SN74ALS163BN may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74ALS163BN Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74ALS163BN – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74ALS163BN | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74ALS163BN from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74ALS163BN Texas Instruments | Mouser
- SN74ALS163BN Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary datasheet, inventory, & pricing.
- Rochester Electronics (en-US) : Part SN74ALS163BN
- SN74ALS163BN. Qty In Stock: 31,965. Manufacturer: Texas Instruments. Category: Counters. Description: SN74ALS163B Synchronous 4-Bit Binary Counters.
- SN74ALS163BN datasheet - ti SN74ALS163B, Synchronous ...
- SN74ALS163BN ti SN74ALS163B, Synchronous 4-Bit Binary Counters . Internal Look-Ahead Circuitry for Fast Counting Carry Output for n-Bit Cascading ...
- SN74ALS163BN Datasheet & Equivalents - Texas Instruments ...
- SN74ALS163BN from Texas Instruments High-Performance Analog. Find the PDF Datasheet, Specifications and Distributor Information.
- SN74ALS163BN - SPB-Global
- ... Pkg.jpg, rohs_status: RoHS Compliant, lead_free_status: Lead Free, manufacturer: Texas Instruments, manufacturer_part_number: SN74ALS163BN,
- SN74ALS163BN - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74ALS163BN Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74ALS163BN - TEXAS INSTRUMENTS - Binary ...
- Buy SN74ALS163BN - TEXAS INSTRUMENTS - Binary Synchronous Counter, ALS Family, 40 MHz, 4.5 V to 5.5 V, DIP-16 at Farnell. order SN74ALS163BN ...
- SN74ALS163BN Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- SYNCHRONOUS 4-BIT DECADE AND BINARY COUNTERS, SN74ALS163BN datasheet, SN74ALS163BN circuit, SN74ALS163BN data sheet : TI, alldatasheet ...