- Mfr. #:
- SN74ALS867ADW
- Description:
- Counter ICs Synch 8-Bit Up/Down Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-24 |
| Series: | SN74ALS867A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | ALS |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.022025 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: SN74ALS867ADW is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy SN74ALS867ADW,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
SN74ALS867ADW Price & Stock
Texas Instruments SN74ALS867ADW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-5088-5-ND | 494 | 92.17 | 84.67 | 71.51 | 58.35 | 54.40 | 2020-05-03T13:12:22Z |
| Rochester Electronics | SN74ALS867ADW | 28,162 | 59.04 | 59.04 | 56.64 | 54.31 | 54.31 | 2020-05-03T08:55:50Z |
| Texas Instruments | SN74ALS867ADW | 1,002 | 72.81 | 72.81 | 63.63 | 43.86 | 43.86 | 2020-05-04T02:03:11Z |
| Mouser | 595-SN74ALS867ADW | 25 | 92.09 | 84.68 | 71.54 | 63.63 | 63.63 | 2020-05-01T16:35:30Z |
| element14 APAC | 3119805 | 50 | 84.59 | 76.97 | 65.87 | 65.87 | 65.87 | 2020-05-04T01:47:14Z |
| Avnet | SN74ALS867ADW | - | - | - | 64.71 | 58.79 | 58.79 | 2020-05-02T01:42:31Z |
| Farnell | 3119805 | 50 | 77.39 | 74.50 | 65.62 | 65.62 | 65.62 | 2020-05-02T01:51:18Z |
| Newark | 52AH4400 | 50 | 92.17 | 84.68 | 71.54 | 63.63 | 63.63 | 2020-05-04T03:22:45Z |
| Avnet Europe | SN74ALS867ADW | - | - | - | 72.63 | 64.06 | 64.06 | 2020-05-03T07:34:49Z |
| Sourceability | SN74ALS867ADW | 1,002 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T11:02:29Z |
| LTL Group | 5422476 | 48 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T06:23:24Z |
| Quest | SN74ALS867ADW | 15 | 81.22 | 60.91 | 60.91 | 60.91 | 60.91 | 2020-05-02T10:17:56Z |
| Resion | SN74ALS867ADW | 53 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| SPEC | SN74ALS867ADW | 39 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T14:45:50Z |
| Classic Components | SN74ALS867ADW | 30 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
| North Star Micro | SN74ALS867ADW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74ALS867ADW | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | SN74ALS867ADW | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ALS867ADW due to regional differences or acquisition. SN74ALS867ADW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74ALS867ADW | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74ALS867ADW from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74ALS867ADW Texas Instruments | Mouser
- SN74ALS867ADW Texas Instruments Counter ICs Synch 8-Bit Up/Down Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74ALS867ADW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74ALS867ADW – Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 24-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74ALS867ADW by Texas Instruments | Counter Shift ...
- Buy SN74ALS867ADW with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- SN74ALS867ADW datasheet - ti SN74ALS867A ... - DigChip
- SN74ALS867ADW ti SN74ALS867A, Synchronous 8-Bit Up/down Binary Counters . Fully Programmable With Synchronous Counting and Loading ...
- SN74ALS867ADW - TEXAS INSTRUMENTS - LOGIC, SYNC ...
- Buy TEXAS INSTRUMENTS SN74ALS867ADW online at Newark. Buy your SN74ALS867ADW from an authorized TEXAS INSTRUMENTS distributor.
- SN74ALS867ADW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- SYNCHRONOUS 8-BIT UP/DOWN COUNTERS, SN74ALS867ADW datasheet, SN74ALS867ADW circuit, SN74ALS867ADW data sheet : TI, alldatasheet, ...
- SN74ALS867ADW Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74ALS867ADW by comparing bulk discounts from 10 distributors. Octopart is the world's source for ...
- SN74ALS867ADW Datasheet - Texas Instruments High ...
- SN74ALS867ADW from Texas Instruments High-Performance Analog. Find the PDF Datasheet, Specifications and Distributor Information.
- SN74ALS867A from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Digi-Key, 296-5089-5-ND, 0, $0.00, Buy. Texas Instruments, SN74ALS867ADW, 982, $10.31, Buy. Mouser Electronics, 595-SN74ALS867ADW, 60, $13.14, Buy.