- Mfr. #:
- SN74HC161DT
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synchronous Binary Counters
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74HC161 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. SN74HC161DT is now available at OMO. Request a quote of SN74HC161DT please use the request quote or email us a RFQ.
SN74HC161DT Price & Stock
Texas Instruments SN74HC161DT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-SN74HC161DTCT-ND | 1,250 | 6.13 | 5.41 | 4.15 | 4.15 | 4.15 | 2020-01-12T13:59:40Z |
| Digi-Key | 296-SN74HC161DTDKR-ND | 1,250 | 6.13 | 5.41 | 4.15 | 4.15 | 4.15 | 2020-01-12T13:59:40Z |
| Digi-Key | 296-SN74HC161DTTR-ND | 1,250 | - | - | - | 3.18 | 2.55 | 2020-01-12T13:59:40Z |
| Texas Instruments | SN74HC161DT | 250 | 4.75 | 4.27 | 3.38 | 1.79 | 1.79 | 2020-01-13T02:03:11Z |
| Verical | SN74HC161DT | 1,250 | - | - | - | 2.43 | 2.43 | 2020-01-12T18:04:48Z |
| Avnet | SN74HC161DT | - | - | - | - | - | 2.05 | 2020-01-11T02:16:35Z |
| Avnet Europe | SN74HC161DT | 1,250 | - | - | - | 3.49 | 2.83 | 2020-01-13T07:27:24Z |
| Farnell | 2854600 | - | 3.22 | 3.22 | 3.04 | 3.04 | 3.04 | 2020-01-11T02:52:25Z |
| Farnell | 2854600RL | - | - | 3.22 | 3.04 | 3.04 | 3.04 | 2020-01-11T02:52:25Z |
| Farnell | 2406824 | - | - | - | - | 2.05 | 2.05 | 2020-01-11T02:52:25Z |
| LTL Group | 5426290 | 1,250 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T00:54:14Z |
| Nexxon | SN74HC161DT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SN74HC161DT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74HC161DT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC161DT due to regional differences or acquisition. SN74HC161DT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC161DT | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74HC161DT from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74HC161DT Texas Instruments | Mouser
- SN74HC161DT Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synchronous Binary Counters datasheet, inventory, & pricing.
- SN74HC161DT Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74HC161DT – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74HC161DT datasheet - ti SN74HC161, 4-Bit Synchronous ...
- SN74HC161DT ti SN74HC161, 4-Bit Synchronous Binary Counters . Wide Operating Voltage Range 6 V Outputs Can Drive To 10 LSTTL Loads Low Power ...
- SN74HC161DT - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74HC161DT Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74HC161DT - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74HC161DT with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide SN74HC161DT ...
- SN74HC161DT Texas Instruments, Counter, Binary ...
- SN74HC161DT from Texas Instruments >> Specification: Counter, Binary, Synchronous, 74HC161 Family, 44MHz, Max Count 15, 2V to 6V Supply, SOIC-16.
- SN74HC161DT Texas Instruments | Mouser Ecuador
- SN74HC161DT Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores 4-Bit Synchronous Binary Counters hoja de datos, inventario y precios.
- SN74HC161DT Texas Instruments | 積體電路(IC) | DigiKey
- 當天購買,當天出貨。Texas Instruments 的SN74HC161DT – 計數器IC 二進制計數器1 個元件4 鑽頭正緣16-SOIC。Digi-Key Electronics 提供數百萬款電子元件的 ...