- Mfr. #:
- SN74HC191DRG4
- Description:
- Counter ICs 4B SYNC Up Down Binary Counters
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74HC191 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
parts# SN74HC191DRG4 is available at OMO Electronic, see description of SN74HC191DRG4 as below .
use the request quote form to request SN74HC191DRG4 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SN74HC191DRG4 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SN74HC191DRG4 Price & Stock
Texas Instruments SN74HC191DRG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | SN74HC191DRG4-ND | - | - | - | - | - | 0.264 | 2020-03-15T13:03:04Z |
| Avnet | SN74HC191DRG4 | - | - | - | - | - | 0.233 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| LTL Group | 5426405 | 100 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Quest | SN74HC191DRG4 | 629 | 0.682 | 0.682 | 0.341 | 0.239 | 0.239 | 2020-03-16T10:24:37Z |
| Nexxon | SN74HC191DRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | SN74HC191DRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SN74HC191DRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC191DRG4 due to regional differences or acquisition. SN74HC191DRG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC191DRG4 Texas Instruments | Mouser
- SN74HC191DRG4 Texas Instruments Counter ICs 4B SYNC Up Down Binary Counters datasheet, inventory, & pricing.
- SN74HC191DRG4 Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. SN74HC191DRG4 – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74HC191DR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: SN74HC191DRG4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- SN74HC191DRG4 footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74HC191DRG4 by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- SN74HC191DRG4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- 4-BIT SYNCHRONOUS UP/DOWN BINARY COUNTERS, SN74HC191DRG4 datasheet, SN74HC191DRG4 circuit, SN74HC191DRG4 data sheet : TI1, ...
- SN74HC191DRG4 - Rochester Electronics - Datasheet, Prices ...
- Rochester Electronics SN74HC191DRG4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Rochester ...
- SN74HC191DRG4 datasheet, Pinout ,application circuits 4-Bit ...
- SN74HC191DRG4 Pinout, Pinouts SN74HC191DRG4 pinout,Pin out. This is one package pinout of SN74HC191DRG4,If you need more pinouts please ...
- SN74HC191DRG4 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74HC191DRG4 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- Electronics SN74HC191DRG4 amin'ny tahiry YIC | Distributor ...
- Nomeraon'ilay mpanamboatra: SN74HC191DRG4. Manufacturer / Brand: N/A. Ampahany amin'ny famaritana: IC COUNTER BINARY 4BIT 16SOIC. Toerana ...
- SN74HC191DRG4 Texas Instruments | Mouser Deutschland
- SN74HC191DRG4 Texas Instruments Zähler-ICs 4B SYNC Up Down Binary Counters Datenblatt, Bestand und Preis.