- Mfr. #:
- SN74HC393PWRG4
- Description:
- Counter ICs Dual 4B Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Series: | SN74HC393 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.002018 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote SN74HC393PWRG4 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SN74HC393PWRG4 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SN74HC393PWRG4 Price & Stock
Texas Instruments SN74HC393PWRG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | SN74HC393PWRG4-ND | - | - | - | - | - | 1.21 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Avnet | SN74HC393PWRG4 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-21T03:38:43Z |
| LTL Group | 5426756 | 194 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Quest | SN74HC393PWRG4 | 993 | 3.12 | 3.12 | 1.75 | 1.40 | 1.40 | 2020-02-22T11:22:32Z |
| North Star Micro | SN74HC393PWRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74HC393PWRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC393PWRG4 due to regional differences or acquisition. SN74HC393PWRG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC393PWRG4 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74HC393PWRG4 – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74HC393PWR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: SN74HC393PWRG4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- SN74HC393PWRG4 by Texas Instruments Counters & Shift ... - Avnet
- Buy Texas Instruments SN74HC393PWRG4 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other ...
- SN74HC393PWRG4 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74HC393PWRG4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74HC393PWRG4 Texas Instruments | Mouser Croatia
- SN74HC393PWRG4 Texas Instruments Counter ICs Dual 4B Binary Counter datasheet, inventory & pricing.
- SN74HC393PWRG4 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- SN74HC393PWRG4. Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-TSSOP. 1 sellers list SN74HC393PWRG4 ...
- SN74HC393 from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Digi-Key, SN74HC393DRG4-ND, 0, $0.16, Buy. Digi-Key, SN74HC393NSRE4-ND, 0, $0.18, Buy. Digi-Key, SN74HC393PWRG4-ND, 0, $0.16, Buy. Digi-Key ...
- SN74HC393PWRG4 Texas Instruments | Mouser Costa Rica
- SN74HC393PWRG4 Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores Dual 4B Binary Counter hoja de datos, inventario y precios.
- SN74HC393PWRG4 データシート(PDF) - Texas Instruments
- DUAL 4-BIT BINARY COUNTERS, SN74HC393PWRG4 データシート, SN74HC393PWRG4 サ―キット, SN74HC393PWRG4 データシート : TI データシート、 ...
- SN74HC393PWRG4 Texas Instruments | Integrierte ... - DigiKey
- SN74HC393PWRG4 | Zähler IC Binärzähler 2 Elemente 4 Bit Negative Kante 14-TSSOP von Texas Instruments. Datenblätter und Inventar verfügbar. Lieferung ...