- Mfr. #:
- SN74HC4060DBR
- Description:
- Counter ICs 14-Stg ASync Binary Counter & Oscillator
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SSOP-16 |
| Series: | SN74HC4060 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 14 bit |
| Unit Weight: | 0.004536 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: SN74HC4060DBR is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy SN74HC4060DBR,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
SN74HC4060DBR Price & Stock
Texas Instruments SN74HC4060DBR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-28508-1-ND | 1,737 | 4.03 | 3.53 | 2.71 | 1.71 | 1.71 | 2020-03-09T12:56:07Z |
| Digi-Key | 296-28508-6-ND | 1,737 | 4.03 | 3.53 | 2.71 | 1.71 | 1.71 | 2020-03-09T12:56:07Z |
| Digi-Key | 296-28508-2-ND | - | - | - | - | - | 1.39 | 2020-03-09T12:56:07Z |
| Rochester Electronics | SN74HC4060DBR | 4,000 | 1.46 | 1.46 | 1.39 | 1.32 | 1.32 | 2020-03-10T08:55:00Z |
| Texas Instruments | SN74HC4060DBR | 1,513 | 3.06 | 3.06 | 2.64 | 1.04 | 1.04 | 2020-03-10T02:03:09Z |
| Mouser | 595-SN74HC4060DBR | 2,257 | 3.97 | 3.32 | 2.14 | 1.71 | 1.45 | 2020-03-09T23:21:00Z |
| Verical | SN74HC4060DBR | 4,000 | - | - | - | - | 1.43 | 2020-03-09T17:49:37Z |
| Verical | SN74HC4060DBR | 1,450 | - | - | 3.61 | 3.61 | 3.61 | 2020-03-09T17:49:37Z |
| Arrow Electronics | SN74HC4060DBR | 1,450 | 2.62 | 2.40 | 1.91 | 1.63 | 1.63 | 2020-03-09T18:38:26Z |
| Avnet | SN74HC4060DBR | - | - | - | - | - | 1.43 | 2020-03-10T02:56:19Z |
| element14 APAC | 1236225 | - | 4.30 | 3.60 | 2.32 | 1.86 | 1.51 | 2020-03-07T14:45:09Z |
| Farnell | 1236225 | - | 1.88 | 1.88 | 1.88 | 1.88 | 1.88 | 2020-03-10T01:58:52Z |
| Farnell | 1236225RL | - | - | - | - | 1.88 | 1.88 | 2020-03-10T01:58:52Z |
| Farnell | 1409929 | - | - | - | - | - | 1.67 | 2020-03-10T01:58:52Z |
| LTL Group | 5426792 | 164 | - | - | - | - | - | 2020-03-06T07:59:49Z |
| Nexxon | SN74HC4060DBR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | SN74HC4060DBR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74HC4060DBR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74HC4060DBR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC4060DBR due to regional differences or acquisition. SN74HC4060DBR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC4060DBR Texas Instruments | Mouser
- SN74HC4060DBR Texas Instruments Counter ICs 14-Stg ASync Binary Counter & Oscillator datasheet, inventory, & pricing.
- SN74HC4060DBR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74HC4060DBR – Counter IC Binary Counter 1 Element 14 Bit Negative Edge 16-SSOP from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74HC4060DBR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74HC4060DBR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74HC4060DBR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74HC4060DBR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- 74HC4060D vs SN74HC4060DBR Compare - FindIC
- 4 days ago — SN74HC4060DBR. NXP: TI. View datasheet PDF: Datasheet: View datasheet PDF. Semiconductors & Actives, Logic ICs, Counters ...
- SN74HC4060DBR by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments SN74HC4060DBR in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- SN74HC4060DBR Texas Instruments | Logic - Counters ...
- Brand new high-quality products SN74HC4060DBR(Texas Instruments),sold on Utsource. Utsource provides the most comprehensive products for the whole ...
- SN74HC4060DBR TEXAS INSTRUMENTS, Binary ... - Farnell
- SN74HC4060DBR from TEXAS INSTRUMENTS >> Specification: Binary Asynchronous Counter, HC Family, 53 MHz, 2 V to 6 V, SSOP-16.
- SN74HC4060DBR Texas Instruments | Mouser Costa Rica
- SN74HC4060DBR Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores 14-Stg ASync Binary Counter & Oscillator hoja de datos, inventario y precios.