- Mfr. #:
- SN74HC590ADE4
- Description:
- Counter ICs 8-Bit Bnry w/3-State Output Rgstr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74HC590A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | HC |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 7.8 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for SN74HC590ADE4 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SN74HC590ADE4 Price & Stock
Texas Instruments SN74HC590ADE4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | SN74HC590ADE4-ND | - | - | - | - | - | 2.31 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Avnet | SN74HC590ADE4 | - | - | - | - | - | 1.92 | 2020-01-21T02:46:35Z |
| LTL Group | 5426931 | 135 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| C Plus Electronics | SN74HC590ADE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | SN74HC590ADE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC590ADE4 due to regional differences or acquisition. SN74HC590ADE4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC590ADE4 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74HC590ADE4 – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74HC590ADE4 Texas Instruments | Mouser
- SN74HC590ADE4 Texas Instruments Counter ICs 8-Bit Bnry w/3-State Output Rgstr datasheet, inventory, & pricing.
- SN74HC590AD | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: SN74HC590ADE4, SN74HC590ADG4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number ...
- SN74HC590ADE4 footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74HC590ADE4 by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- SN74HC590ADE4 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74HC590ADE4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74HC590ADE4 Texas Instruments | Integrerte kretser (ICs ...
- Bestill i dag, det sendes i dag. SN74HC590ADE4 – Tellere IC Binærteller 1 Elementer 8 Bit Positiv kant 16-SOIC fra Texas Instruments. Priser og tilgjengelighet ...
- SN74HC590ADE4 Texas Instruments | Mouser France
- SN74HC590ADE4 Texas Instruments CI de compteur 8-Bit Bnry w/3-State Output Rgstr fiche technique, inventaire et tarifs.
- SN74HC590ADE4 Kaitoha Ahuwhenua | SN74HC590ADE4 i ...
- Tau Kaitohu: SN74HC590ADE4. Kaihoko / Hua: N/A. He waahanga Whakaahuatanga: IC COUNTER BINARY 3ST 16-SOIC. Wana RoH: Lead free / RoHS ...
- SN74HC590ADE4 | SN74HC590ADE4 Stock ki disponib nan ...
- Nimewo Pati: SN74HC590ADE4. Manifakti / Brand: N/A. Pwodwi deskripsyon, IC COUNTER BINARY 3ST 16-SOIC. Datasheets: RoHs Status, Plon gratis ...