- Mfr. #:
- SN74LS293D
- Description:
- Counter ICs 4-BIT BINARY COUNTERS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Series: | SN74LS293 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LS |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Output Current: | 16 mA/- 0.8 mA |
| Unit Weight: | 0.004564 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
parts# SN74LS293D is available at OMO Electronic, see description of SN74LS293D as below .
use the request quote form to request SN74LS293D price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SN74LS293D depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SN74LS293D Price & Stock
Texas Instruments SN74LS293D pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74LS293D | 34,913 | 10.81 | 10.81 | 10.38 | 9.96 | 9.96 | 2020-05-04T08:55:49Z |
| Texas Instruments | SN74LS293D | 1,000 | 16.24 | 16.24 | 14.27 | 8.05 | 8.05 | 2020-05-04T02:03:11Z |
| Mouser | 595-SN74LS293D | 165 | 21.40 | 18.15 | 15.75 | 13.42 | 13.42 | 2020-05-01T16:35:30Z |
| Verical | SN74LS293D | 5,000 | - | - | - | 10.91 | 10.91 | 2020-05-02T17:57:38Z |
| Digi-Key | 296-33988-5-ND | - | - | - | - | 14.88 | 14.88 | 2020-05-03T13:12:22Z |
| Avnet | SN74LS293D | - | - | - | - | 11.47 | 10.78 | 2020-05-02T01:42:31Z |
| Avnet Europe | SN74LS293D | - | - | - | 13.95 | 11.72 | 11.72 | 2020-05-04T07:50:58Z |
| Ameya360 | SN74LS293D | 96 | 27.54 | 27.54 | 27.54 | 27.54 | 27.54 | 2020-04-23T03:15:09Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0052933 | 150 | - | - | 18.08 | 16.81 | 16.81 | 2020-04-30T17:35:02Z |
| Sourceability | SN74LS293D | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T11:02:29Z |
| LTL Group | 5428009 | 17 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T06:23:24Z |
| Resion | SN74LS293D | 32 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Chip 1 Exchange | SN74LS293D | 225 | - | - | - | - | - | 2020-03-24T13:21:04Z |
| TME | SN74LS293D | 96 | 21.25 | 17.53 | 15.41 | 15.41 | 15.41 | 2020-05-04T09:14:51Z |
| Classic Components | SN74LS293D | 193 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
| Abacus Technologies | SN74LS293D | 400 | - | - | - | - | - | 2020-05-01T18:59:05Z |
| North Star Micro | SN74LS293D | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LS293D | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS293D due to regional differences or acquisition. SN74LS293D may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS293D Texas Instruments | Mouser
- SN74LS293D Texas Instruments Counter ICs 4-BIT BINARY COUNTERS datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS293D | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LS293D from TI - View pricing, inventory & datasheet | TI.com.
- SN74LS293D Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS293D – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LS293D datasheet - ti SN74LS293, 4-Bit Binary Counters
- SN74LS293D ti SN74LS293, 4-Bit Binary Counters . PRODUCTION DATA information is current as of publication date. Products conform to specifications per ...
- SN74LS293D - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74LS293D Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LS293D - ON Semiconductor - Datasheet, Prices & Inventory ...
- ON Semiconductor SN74LS293D Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for ON Semiconductor ...
- SN74LS293D IC 4BIT BINARY COUNTER 14-SOIC Texas ...
- SN74LS293D IC 4BIT BINARY COUNTER 14-SOIC Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search for ...
- SN74LS293D TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | 4bit,binary ...
- TEXAS INSTRUMENTS SN74LS293D | IC: digital; 4bit,binary counter; Series: 74LS; SMD; SO14 - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- SN74LS293D Logic IC - Counter Binary counter 74LS Positive slope ...
- Type, SN74LS293D. Mounting type, Surface-mount. Sampling rate, 42 MHz. No. of elements, 1. Max. operating temperature, +70 °C. Operating temperature (min ...
- SN74LS293D Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- 6 days ago — Download the SN74LS293D datasheet from Texas Instruments. Counter/Divider Single 4-Bit Binary UP 14-Pin SOIC Tube.