- Mfr. #:
- SN74LS293NE4
- Description:
- Counter ICs 4-BIT BINARY COUNTERS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN74LS293 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | PDIP-14 |
| Logic Family: | LS |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Output Current: | 16 mA/- 0.8 mA |
| Unit Weight: | 0.032734 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
parts# SN74LS293NE4 is available at OMO Electronic, see description of SN74LS293NE4 as below .
use the request quote form to request SN74LS293NE4 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SN74LS293NE4 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SN74LS293NE4 Price & Stock
Texas Instruments SN74LS293NE4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74LS293NE4 | 150 | 14.99 | 14.99 | 13.30 | 12.17 | 12.17 | 2019-11-26T10:00:28Z |
| Avnet | SN74LS293NE4 | - | - | - | - | 12.21 | 11.88 | 2019-11-26T02:45:22Z |
| TransparentC | SN74LS293NE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LS293NE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LS293NE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS293NE4 due to regional differences or acquisition. SN74LS293NE4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS293NE4 Texas Instruments | Mouser
- SN74LS293NE4 Texas Instruments Counter ICs 4-BIT BINARY COUNTERS datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS293NE4 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) - Digikey
- Order today, ships today. SN74LS293NE4 – Counter IC Element Bit from Texas Instruments. Pricing and Availability on millions of electronic components from ...
- SN74LS293N | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: SN74LS293NE4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- Download the data sheet for the SN74LS293 - Texas ...
- Texas Instruments Incorporated and its subsidiaries (TI) reserve the right to make corrections, modifications, enhancements, improvements, and other changes ...
- SN74LS293NE4 by Texas Instruments Counters & Shift Registers ...
- Buy Texas Instruments SN74LS293NE4 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- SN74LS293NE4 datasheet - Specifications: Logic Type ...
- SN74LS293NE4 Specifications: Logic Type: Binary Counter ; Trigger Type: Positive Edge ; Voltage - Supply: 4.75 V ~ 5.25 V ; Number of Bits per Element: 4 ...
- SN74LS293NE4 - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74LS293NE4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LS293NE4 IC COUNTER BINARY 4BIT 14-DIP Texas ...
- SN74LS293NE4 IC COUNTER BINARY 4BIT 14-DIP Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search for ...
- SN74LS293NE4 footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74LS293NE4 by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- SN74LS293NE4 Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- Download the SN74LS293NE4 datasheet from Texas Instruments. Counter/Divider Single 4-Bit Binary UP 14-Pin PDIP Tube.