- Mfr. #:
- SN74LS592D
- Description:
- Counter ICs 8-Bit Bin Counter Input Register
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74LS592 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LS |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Output Current: | 24 mA/- 2.6 mA |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: SN74LS592D is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy SN74LS592D,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
SN74LS592D Price & Stock
Texas Instruments SN74LS592D pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-34008-5-ND | 44 | 81.31 | 74.73 | 63.11 | 51.50 | 48.01 | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Rochester Electronics | SN74LS592D | 4,877 | 52.13 | 52.13 | 50.07 | 47.95 | 47.95 | 2020-03-28T09:00:53Z |
| Texas Instruments | SN74LS592D | 1,000 | 64.31 | 64.31 | 56.16 | 38.74 | 38.74 | 2020-03-31T02:03:11Z |
| Mouser | 595-SN74LS592D | 110 | 81.31 | 74.79 | 63.18 | 51.56 | 51.56 | 2020-01-14T21:10:01Z |
| Verical | SN74LS592D | 1,000 | - | - | - | 52.10 | 52.10 | 2020-03-30T17:57:08Z |
| Avnet | SN74LS592D | - | - | - | 60.02 | 51.88 | 51.88 | 2020-03-28T01:42:05Z |
| Avnet Europe | SN74LS592D | - | - | - | 70.75 | 59.34 | 59.34 | 2020-03-30T07:38:57Z |
| Voyager Components | SN74LS592D-TEXAS INSTRUMENTS-95 | 37 | 34.00 | 28.90 | 20.40 | 20.40 | 20.40 | 2020-03-31T02:49:29Z |
| LTL Group | 5428205 | 409 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T06:52:29Z |
| Quest | SN74LS592D | 41 | 67.99 | 34.00 | 34.00 | 34.00 | 34.00 | 2020-03-30T10:22:46Z |
| Component Electronics | SN74LS592D | 600 | 65.38 | 65.38 | 65.38 | 65.38 | 65.38 | 2020-03-18T18:16:07Z |
| Classic Components | SN74LS592D | 1 | - | - | - | - | - | 2020-03-27T22:54:55Z |
| Sierra IC | SN74LS592D | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | SN74LS592D | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LS592D | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS592D due to regional differences or acquisition. SN74LS592D may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS592D Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS592D – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LS592D Texas Instruments | Mouser
- SN74LS592D Texas Instruments Counter ICs 8-Bit Bin Counter Input Register datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS592D | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LS592D from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LS592D - - Amazon.com
- Manufacturer, Texas Instruments. Part Number, SN74LS592D. Item Weight, 0.705 ounces. Item model number, SN74LS592D. Item Package Quantity, 1.
- SN74LS592D footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74LS592D by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...
- Texas Instruments SN74LS592D: Symbol, Footprint, 3D STEP ...
- Texas Instruments. Status: Active. SN74LS592D. 8-Bit Binary Counters With Input Registers 16-SOIC 0 to 70. Symbol. Schematic Symbol of Texas Instruments ...
- 74LS592 Price & Stock | DigiPart
- SN74LS592D, Texas Instruments, Counter Single 8-Bit Binary UP 16-Pin SOIC Tube ... SN74LS592D, Texas Instruments, IC 8BIT BIN COUNT W/REG 16-SOIC.
- Utsource is distributor of SN74LS592D, buy SN74LS592D, in ...
- Utsource is distributor of SN74LS592D, buy SN74LS592D, in stock, new&original, and we also provide SN74LS592D datasheets, pictures, and PDF.
- SN74LS592D Search Results | Avnet Americas
- Search for SN74LS592D products in Avnet Americas. Look for price, inventory, datasheets and buy online with same-day shipping.