- Mfr. #:
- SN74LS593DWR
- Description:
- Counter ICs 8-Bit Binary w/Input Rgstr & 3-St Output
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SOIC-20 |
| Series: | SN74LS593 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LS |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Output Current: | 24 mA/- 2.6 mA |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Unit Weight: | 0.017662 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: SN74LS593DWR is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy SN74LS593DWR,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
SN74LS593DWR Price & Stock
Texas Instruments SN74LS593DWR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-28513-1-ND | 591 | 95.95 | 88.16 | 74.45 | 60.75 | 60.75 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Digi-Key | 296-28513-6-ND | 591 | 95.95 | 88.16 | 74.45 | 60.75 | 60.75 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Digi-Key | 296-28513-2-ND | - | - | - | - | - | 56.76 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Rochester Electronics | SN74LS593DWR | 2,000 | 59.58 | 59.58 | 57.24 | 54.83 | 54.83 | 2020-02-22T09:56:07Z |
| Mouser | 595-SN74LS593DWR | 2,000 | 93.15 | 85.59 | 72.35 | 68.77 | 68.77 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| Verical | SN74LS593DWR | 2,000 | - | - | - | - | 58.45 | 2020-02-23T17:52:18Z |
| Avnet | SN74LS593DWR | - | - | - | - | - | 63.23 | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Avnet Europe | SN74LS593DWR | - | - | - | - | - | 74.32 | 2020-02-23T08:09:23Z |
| LTL Group | 5428214 | 180 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Direct Components | SN74LS593DWR | 661 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| Sierra IC | SN74LS593DWR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | SN74LS593DWR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS593DWR due to regional differences or acquisition. SN74LS593DWR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS593DWR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS593DWR – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 20-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LS593DWR Texas Instruments | Mouser
- SN74LS593DWR Texas Instruments Counter ICs 8-Bit Binary w/Input Rgstr & 3-St Output datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS593DWR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LS593DWR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LS593DWR Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LS593DWR by comparing bulk discounts from 6 distributors. Octopart is the world's source for SN74LS593DWR ...
- SN74LS593DWR - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- SN74LS593DWR. Category: Logic - Counters, Dividers. Description: Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 20-SOIC. Price range ($).
- 1PCS SN74LS593DWR IC COUNTER BIN 8BIT W/REG ...
- Your bid is a contract - Place a bid only if you're serious about buying the item. If you are the winning bidder, you will enter into a legally biding contract to ...
- Texas Instruments SN54LS592 Series Datasheets ... - ChipDocs
- SN74LS593DWR, 8-BIT BINARY COUNTERS WITH INPUT REGISTERS AND 3-STATE OUTPUTS in 20-pin DW package. Operational temperature range from ...
- (1PCS) SN74LS593DWR IC COUNTER BIN 8BIT W/REG ...
- (1PCS) SN74LS593DWR IC COUNTER BIN 8BIT W/REG 20SOIC LS593 74LS593: Amazon.ca: Industrial & Scientific.
- (1PCS) SN74LS593DWR IC COUNTER BIN ... - Amazon.com
- Amazon.com: (1PCS) SN74LS593DWR IC COUNTER BIN 8BIT W/REG 20SOIC LS593 74LS593: Industrial & Scientific.