- Mfr. #:
- SN74LS593N
- Description:
- Counter ICs 8-Bit Binary w/Input Rgstr & 3-St Output
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN74LS593 |
| Package / Case: | PDIP-20 |
| Logic Family: | LS |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Output Current: | 24 mA/- 2.6 mA |
| Factory Pack Quantity: | 20 |
| Unit Weight: | 0.042297 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Part No. SN74LS593N is now available at OMO. Request a quote of SN74LS593N please use the request quote or email us a RFQ.
SN74LS593N Price & Stock
Texas Instruments SN74LS593N pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-3719-5-ND | 50 | 92.87 | 85.38 | 72.11 | 58.84 | 54.86 | 2020-04-30T13:02:54Z |
| Rochester Electronics | SN74LS593N | 8,717 | 59.54 | 59.54 | 57.13 | 54.80 | 54.80 | 2020-04-30T09:04:41Z |
| Texas Instruments | SN74LS593N | 1,000 | 73.45 | 73.45 | 64.13 | 44.21 | 44.21 | 2020-05-01T02:03:14Z |
| Mouser | 595-SN74LS593N | 25 | 92.87 | 85.38 | 72.18 | 64.20 | 64.20 | 2020-04-29T21:04:59Z |
| Verical | SN74LS593N | 120 | - | - | 73.06 | 59.62 | 59.62 | 2020-04-30T17:51:09Z |
| Verical | SN74LS593N | 6 | - | 79.63 | 79.63 | 79.63 | 79.63 | 2020-04-30T17:51:09Z |
| Avnet | SN74LS593N | - | - | - | - | - | - | 2020-04-25T01:29:48Z |
| Avnet Europe | SN74LS593N | - | - | - | 74.36 | 65.58 | 65.58 | 2020-04-30T07:26:03Z |
| NetroFlash | SN74LS593N | 591 | - | - | - | - | - | 2020-04-23T18:17:58Z |
| Freelance Electronics | SN74LS593N | 11 | 146.64 | 80.16 | 80.16 | 80.16 | 80.16 | 2020-04-30T16:31:26Z |
| Semi Source | SN74LS593N | 8 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T20:47:33Z |
| LTL Group | 5428215 | 115 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T06:23:24Z |
| Quest | SN74LS593N | 14 | 86.65 | 43.33 | 43.33 | 43.33 | 43.33 | 2020-04-30T10:25:17Z |
| Gerber | SN74LS593N | 8 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T11:38:53Z |
| RS Components | 637927P | - | - | 81.68 | 78.78 | 74.23 | 74.23 | 2020-04-30T16:47:27Z |
| TME | SN74LS593N | 20 | 115.02 | 97.13 | 85.04 | 85.04 | 85.04 | 2020-04-30T09:38:25Z |
| Classic Components | SN74LS593N | 4 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
| North Star Micro | SN74LS593N | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LS593N | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS593N due to regional differences or acquisition. SN74LS593N may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS593N Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS593N – Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 20-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LS593N | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LS593N from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LS593N Texas Instruments | Mouser
- SN74LS593N Texas Instruments Counter ICs 8-Bit Binary w/Input Rgstr & 3-St Output datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS593N by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy SN74LS593N with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- SN74LS593N Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LS593N by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for SN74LS593N ...
- SN74LS593N Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- 8-BIT BINARY COUNTERS WITH INTPUT REGISTERS, SN74LS593N datasheet, SN74LS593N circuit, SN74LS593N data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, ...
- SN74LS593N TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | 3-state,8bit ...
- TEXAS INSTRUMENTS SN74LS593N | IC: digital; 3-state,8bit,counter; Channels: 1; Series: 74LS; THT - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- SN74LS593 from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Texas Instruments, SN74LS593N, 1000, $10.40, Buy. Mouser Electronics, 595-SN74LS593N, 23, $13.26, Buy. Mouser Electronics, 595-SN74LS593DW, 0 ...
- Buy SN74LS593N, Texas Instruments, ED Inventory
- Buy SN74LS593N from Texas Instruments with extended same day shipping times. View stock, pricing and more for SN74LS593N.
- SN74LS593N Datasheet pdf - 8-Bit Binary Counters With Input ...
- SN74LS593N datasheet, SN74LS593N pdf, SN74LS593N data sheet, datasheet, data sheet, pdf, Texas Instruments, 8-Bit Binary Counters With Input Registers ...