- Mfr. #:
- SN74LV161ANSR
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-16 |
| Series: | SN74LV161A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: SN74LV161ANSR is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy SN74LV161ANSR,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
SN74LV161ANSR Price & Stock
Texas Instruments SN74LV161ANSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-38805-1-ND | 5,657 | 3.65 | 2.97 | 2.02 | 1.14 | 1.14 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Digi-Key | 296-38805-6-ND | 5,657 | 3.65 | 2.97 | 2.02 | 1.14 | 1.14 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Digi-Key | 296-38805-2-ND | - | - | - | - | - | 0.889 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Texas Instruments | SN74LV161ANSR | 5,968 | 2.17 | 1.94 | 1.48 | 0.699 | 0.699 | 2020-02-06T02:03:32Z |
| Mouser | 595-SN74LV161ANSR | 1,824 | 3.57 | 2.72 | 1.48 | 1.11 | 0.893 | 2020-02-05T22:19:18Z |
| Avnet | SN74LV161ANSR | - | - | - | - | - | 0.870 | 2020-02-06T03:40:06Z |
| LTL Group | 5428713 | 154 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Nexxon | SN74LV161ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SN74LV161ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV161ANSR due to regional differences or acquisition. SN74LV161ANSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV161ANSR Texas Instruments | Mouser
- SN74LV161ANSR Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV161ANSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV161ANSR – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LV161ANSR | 4-Bit Synchronous Binary Counters | TI store
- Order the SN74LV161ANSR - 4-Bit Synchronous Binary Counters from Texas Instruments.View datasheets,check stock and pricing.
- SN74LV161ANSR IC 4BIT SYNC BINRY COUNTR 16-SOP Texas ...
- SN74LV161ANSR IC 4BIT SYNC BINRY COUNTR 16-SOP Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) ...
- SN74LV161ANSR | Texas Instruments | IC 4BIT SYNC BINRY ...
- We can supply SN74LV161ANSR, use the request quote form to request SN74LV161ANSR price and lead time. Chip Inventory.com is a professional electronic ...
- SN74LV161ANSR Texas Instruments | מעגלים משולבים (IC ...
- הזמינו היום, משלוח היום. SN74LV161ANSR – מונים IC מונה בינרי 1 אלמנטים 4 ביט קצה חיובי 16-SO מבית Texas Instruments. מחירים וזמינות של מיליוני רכיבים אלקטרוניים אצל ...
- Carrier Material Report for SN74LV161ANSR Tape And ... - TI.com
- Carrier Material Report for SN74LV161ANSR. Tape And Reel Information: Device Package. Type. Package. Name. Pins. SPQ. Reel. Diameter. (mm). Reel.
- SN74LV161ANSR Texas Instruments | Circuiti integrati (CI) | DigiKey
- Se ordini oggi, spediamo oggi! SN74LV161ANSR – Contatori IC Contatore binario 1 Elementi 4 Punta Fronte positivo 16-SO de Texas Instruments. Prezzi e ...
- SN74LV161A COUNTER Datasheet pdf - BINARY COUNTER ...
- Reel of 2000 SN74LV161ANSR. 74LV161A. SSOP − DB. −40°C to 85°C. Reel of 2000. Tube of 90. SN74LV161ADBR. SN74LV161APW. LV161A. TSSOP − ...
- Texas Instruments SN74LV161 Series Datasheets ... - ChipDocs
- SN74LV161ANSR, 4-Bit Synchronous Binary Counters, Datasheet*). SN74LV161ANSRE4, 4-Bit Synchronous Binary Counters, Datasheet*). SN74LV161APW ...