- Mfr. #:
- SN74LV163AD
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74LV163A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LV-A |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. SN74LV163AD is now available at OMO. Request a quote of SN74LV163AD please use the request quote or email us a RFQ.
SN74LV163AD Price & Stock
Texas Instruments SN74LV163AD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74LV163AD | 20,080 | 1.04 | 1.04 | 0.904 | 0.834 | 0.834 | 2020-01-09T09:53:16Z |
| Mouser | 595-SN74LV163AD | 2,920 | 3.55 | 2.65 | 1.44 | 1.08 | 0.869 | 2019-12-18T06:29:17Z |
| Digi-Key | 296-34043-5-ND | - | - | - | - | - | 0.987 | 2020-01-08T13:59:52Z |
| Verical | SN74LV163AD | 6,000 | - | - | - | 1.09 | 0.880 | 2020-01-08T17:54:18Z |
| Avnet | SN74LV163AD | - | - | - | - | - | 0.863 | 2020-01-09T03:45:45Z |
| Avnet Europe | SN74LV163AD | 920 | - | - | 1.12 | 0.772 | 0.772 | 2020-01-09T09:04:18Z |
| RS Components | 6632707P | 80 | - | - | 1.27 | 1.20 | 1.20 | 2020-01-08T20:46:30Z |
| RS Components | 1450182 | - | - | - | 2.54 | 2.54 | 2.54 | 2020-01-08T20:46:30Z |
| LTL Group | 5428719 | 2,241 | - | - | - | - | - | 2020-01-09T03:27:36Z |
| Dana Microsystems | SN74LV163AD | 1,702 | - | - | - | - | - | 2020-01-05T04:44:34Z |
| Classic Components | SN74LV163AD | 2,680 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Nexxon | SN74LV163AD | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | SN74LV163AD | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LV163AD | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV163AD | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV163AD due to regional differences or acquisition. SN74LV163AD may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV163AD Texas Instruments | Mouser
- SN74LV163AD Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV163AD Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV163AD – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN54LV163A, SN74LV163A datasheet (Rev. F) - Texas ...
- ORDERABLE. PART NUMBER. TOP-SIDE. MARKING. QFN − RGY. Reel of 1000. SN74LV163ARGYR. LV163A. SOIC D. Tube of 40. SN74LV163AD. LV163A.
- SN74LV163AD Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. SN74LV163AD – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LV163AD Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LV163AD by comparing bulk discounts from 6 distributors. Octopart is the world's source for SN74LV163AD ...
- SN74LV163AD - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74LV163AD Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV163AD Texas Instruments | Mouser Canada
- SN74LV163AD Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV163AD | Counter Single 4-Bit Sync Binary UP | RS ...
- Buy Counter Single 4-Bit Sync Binary UP SN74LV163AD or other Counter ICs online from RS for next day delivery on your order plus great service and a great ...
- SN74LV163AD Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 145-0182, Texas Instruments, Texas Instruments SN74LV163AD 4-stage Binary Counter, Up Counter, , Uni ...
- Texas Instruments SN74LV163AD Counter IC, Surface Mount ...
- Get latest price of Texas Instruments SN74LV163AD Counter IC, Surface Mount,Brand - Texas Instruments, Part Number - SN74LV163AD, Mounting Type ...