- Mfr. #:
- SN74LV393AD
- Description:
- Counter ICs Dual 4-Bit Binary Counters
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Series: | SN74LV393A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.004564 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for SN74LV393AD depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SN74LV393AD Price & Stock
Texas Instruments SN74LV393AD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-34055-5-ND | 709 | 8.85 | 7.90 | 6.16 | 4.02 | 3.56 | 2020-02-10T22:58:40Z |
| Rochester Electronics | SN74LV393AD | 9,746 | 3.26 | 3.26 | 3.18 | 3.11 | 3.11 | 2020-02-11T09:51:19Z |
| Texas Instruments | SN74LV393AD | 990 | 8.00 | 7.14 | 5.67 | 3.03 | 3.03 | 2020-02-11T02:03:29Z |
| Mouser | 595-SN74LV393AD | 316 | 8.85 | 7.50 | 5.76 | 4.02 | 3.56 | 2020-02-11T00:53:36Z |
| Verical | SN74LV393AD | 750 | - | - | 5.46 | 3.78 | 3.31 | 2020-02-10T17:58:37Z |
| Verical | SN74LV393AD | 7,000 | - | - | - | 3.98 | 3.52 | 2020-02-10T17:58:37Z |
| Arrow Electronics | SN74LV393AD | 752 | - | - | 5.46 | 3.78 | 3.31 | 2020-02-08T15:44:56Z |
| Avnet | SN74LV393AD | - | - | - | - | 3.80 | 3.45 | 2020-02-11T05:03:46Z |
| Avnet Europe | SN74LV393AD | 350 | - | - | 6.38 | 4.73 | 4.73 | 2020-02-11T08:29:34Z |
| RS Components | 6632757 | 120 | - | 9.56 | 6.30 | 6.27 | 6.27 | 2020-02-10T16:52:32Z |
| RS Components | 6632757P | 120 | - | - | 6.30 | 6.27 | 6.27 | 2020-02-10T16:52:32Z |
| RS Components | 1457381 | - | - | - | 8.11 | 8.11 | 8.11 | 2020-02-10T16:52:32Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0053014 | 200 | - | - | - | - | - | 2020-02-07T17:09:56Z |
| LTL Group | 5429068 | 300 | - | - | - | - | - | 2020-02-11T03:33:15Z |
| Quest | SN74LV393AD | 213 | 33.78 | 16.89 | 14.64 | 14.64 | 14.64 | 2020-02-11T11:14:10Z |
| Classic Components | SN74LV393AD | 154 | - | - | - | - | - | 2020-02-11T00:37:13Z |
| Dana Microsystems | SN74LV393AD | 6,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Abacus Technologies | SN74LV393AD | 200 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | SN74LV393AD | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LV393AD | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV393AD due to regional differences or acquisition. SN74LV393AD may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV393AD | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LV393AD from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN54LV393A, SN74LV393A datasheet (Rev. D) - Texas ...
- PACKAGE†. ORDERABLE. PART NUMBER. TOP-SIDE. MARKING. SOIC − D. Tube of 50. SN74LV393AD. LV393A. SOIC − D. Reel of 2500. SN74LV393ADR.
- SN74LV393AD Texas Instruments | Mouser
- SN74LV393AD Texas Instruments Counter ICs Dual 4-Bit Binary Counters datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV393AD Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LV393AD – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74LV393AD datasheet - ti SN74LV393A, Dual 4-Bit Binary ...
- SN74LV393AD ti SN74LV393A, Dual 4-Bit Binary Counters . to 5.5-V VCC Operation Max tpd 5 V Typical VOLP (Output Ground Bounce) V at VCC = 25°C ...
- SN74LV393AD - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74LV393AD Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LV393AD Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74LV393AD by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for SN74LV393AD ...
- SN74LV393AD Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- DUAL 4-BIT BINARY COUNTERS, SN74LV393AD datasheet, SN74LV393AD circuit, SN74LV393AD data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, Datasheet search ...
- SN74LV393AD Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- 6 days ago — Download the SN74LV393AD datasheet from Texas Instruments. Counter/Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin SOIC Tube.